Wodziarkowate


Wodziarkowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wodziarkowate[1] (Mesoveliidae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu półwodnych i nadrodziny Mesovelioidea.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Pluskwiaki o niewielkim, smukłym ciele. Występują formy długoskrzydłe i bezskrzydłe. W przypadku całkowicie rozwiniętych półpokryw, są one wyposażone w 3 żyłki podłużne i 2 ukośne na przykrywce. Zarówno kłujka jak i czułki długie i 4-członowe. Odnóża smukłe o stopach 3-członowych, wyposażonych w dwa terminalnie ulokowane pazurki i pozbawionych arolium. Tylne odnóża o biodrach stożkowatych i zbliżonych do siebie. Samice wyróżniają się znacznie szerszym od tułowia, owalnym odwłokiem i dobrze rozwiniętym pokładełkiem[2].

Rozprzestrzenienie | edytuj kod

Znane ze wszystkich obszarów zoogeograficznych[2]. W Polsce występuje tylko Mesovelia furcata[3].

Systematyka | edytuj kod

Rodzina podzielona jest na 2 podrodziny[2]:

Obejmują one rodzaje[4]:

Przypisy | edytuj kod

  1. L'ubomír Brtek: Świat zwierząt. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1989, s. 106. ISBN 83-09-00747-7.
  2. a b c Tadeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  3. Mesoveliidae na Hemiptera Poloniae. [dostęp 2014-03-19].
  4. Mesoveliidae na: Myers, P., R. Espinosa, C. S. Parr, T. Jones, G. S. Hammond, and T. A. Dewey. 2014. The Animal Diversity Web (online).. [dostęp 2014-03-23].
Na podstawie artykułu: "Wodziarkowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy