Wojciech Łuszczykiewicz


Wojciech Łuszczykiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Łuszczykiewicz (ur. 28 lutego 1979 w Łodzi[1]) – polski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i dziennikarz, wokalista zespołu Video oraz były wokalista grupy Superpuder.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo i edukacja | edytuj kod

Jest synem dziennikarza Włodzimierza Łuszczykiewicza (1940–1994). Zdawał maturę w Stanach Zjednoczonych. Z wykształcenia jest polonistą.

Kariera | edytuj kod

W 2001 roku wziął udział w pierwszym polskiej produkcji programie telewizyjnym typu reality show Dwa światy. W swojej karierze był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, scenarzystą i aktorem. W latach 2001-07 pojawiał się gościnnie w sitcomie Świat według Kiepskich, a w 2003 – w serialu Fala zbrodni.

Od 2007 roku pracował w łódzkim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie prowadził programy: „Dobry Wieczór”, „Twoje Popołudnie”, „Strefa Miejska”.

Jest autorem tekstów wszystkich piosenek zespołu Video, którego jest także wokalistą. Napisał też teksty do utworów takich artystów, jak m.in. De Mono, Mafia, Bisquit, Anna Wyszkoni, Mateusz Mijał, Grzegorz Hyży i Rafał Brzozowski.

W 2013 roku zaśpiewał gościnnie z Liberem w utworze „Może ktoś ją zna”, która znalazła się na płycie rapera zatytułowanej Duety[2].

Od 15 lutego 2017 r. do 17 maja 2017 r. był jurorem programu Idol[3] w telewizji Polsat.

Życie prywatne | edytuj kod

Jego żoną jest Żaneta Łuszczykiewicz, która pełni funkcję menedżerki zespołu Video. Para ma dwie córki: Lilię i Kalinę[4].

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Superpuder, w sekcji Dyskografia.  Zobacz więcej w artykule Video (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wojciech Łuszczykiewicz w bazie Filmweb
  2. Liber; Duety
  3. „Idol” powraca. Wojtek Łuszczykiewicz: Najbardziej szanuję kosmitów, interia.pl, 15 lutego 2017 [dostęp 2017-02-15]  (pol.).
  4. “Jestem stworzony do urlopu tacierzyńskiego” – wywiad z Wojtkiem Łuszczykiewiczem – wokalistą grupy Video (pol.). W: Jestem Rodzicem [on-line]. www.jestemrodzicem.pl, 2013-01-28. [dostęp 2015-10-14].
  5. a b Wojciech Łuszczykiewicz w bazie filmpolski.pl
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Łuszczykiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy