Wojciech Łysiak


Wojciech Łysiak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Łysiak (ur. 1959) – polski historyk, specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych, etnologii, etnografii, folklorystyce oraz antropologii kultury; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Poznaniu, Słupsku, Lublinie, Olsztynie i Rzeszowie[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1959 roku. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjął studia na kierunku historia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył magisterium w 1983 roku. Następnie kontynuował dalsze kształcenie się w ramach studiów doktoranckich. Ponadto pracował jako asystent na swojej macierzystej uczelni w Instytucie Historii[1]. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii o specjalności folklorystyka na podstawie pracy pt. Wielkopolskie podanie wierzeniowe przełomu XIX i XX wieku, napisanej pod kierunkiem prof. Józefa Burszty[2]. Wraz z nowym tytułem awansował na stanowisko adiunkta. Już w 1990 roku Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności folklorystyka na podstawie rozprawy nt. Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski[3]. Wkrótce potem został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM[1].

Poza poznańską uczelnią pracował także w Instytucie Historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na początku XXI wieku przeniósł się do Tomaszowa Lubelskiego, obejmując tam kierownictwo Katedry Międzynarodowych Stosunków Kulturalnych i Badań Etnicznych na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II[1]. Aktualnie jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Kulturoznawstwa w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego[4].

Dorobek naukowy | edytuj kod

Zainteresowania naukowe Wojciecha Łysiaka koncentrują się wokół zagadnień na pograniczu historii i etnologii, głównie z stosunkami międzynarodowymi, etnologią, etnografią, folklorystyką oraz antropologią kultury[1]. Do jego najważniejszych prac należą[5]:

 • Góra duchów. Zbiór dawnej prozy ludowej znad dolnej Warty i Obry, Gorzów Wielkopolski 1989.
 • Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski, Poznań 1992.
 • Mnisia Góra. Podania i bajki warciańsko-noteckiego międzyrzecza, Międzychód 1992.
 • Dawny humor ludowy Pomorza Zachodniego, Międzychów 1993.
 • Grody, zamki, kościoły. Legendy i podania z Pomorza Zachodniego, Międzychód 1995.
 • Wielka kontestacja. Folklor polityczny w PRL, Poznań 1998.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e Dr hab. Wojciech Łysiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2014-01-08] .
 2. Wielkopolskie podanie wierzeniowe przełomu XIX i XX wieku w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
 3. Ludowa wizja przeszłości. Historyzm folkloru Wielkopolski w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-07].
 4. Wykaz pracowników Zakładu Kulturoznawstwa na Instytucie Historii UR [on-line] [dostęp: 7.01.2014]
 5. Dane Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Wojciech Łysiak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy