Wojciech Brzeziński


Wojciech Brzeziński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Brzeziński (ur. 8 października 1975 w Jaworznie) – polski aktor teatralny, dubbingowy, filmowy i telewizyjny, grający głównie w serialach sensacyjnych i obyczajowych, piosenkarz.

Spis treści

Teatr | edytuj kod

Wojciech Brzeziński jest absolwentem Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Debiut teatralny miał miejsce 29 października 1994 roku w sztuce Jacka Kaczmarskiego i Jerzego Satanowskiego pt. Kuglarze i wisielcy w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu, z którym był związany do 1997.

Następnie w latach 1997-1998 grał na deskach Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Potem grał w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, w latach 1999-2008 był aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie, a od 2008 roku w Teatrze Ateneum w Warszawie. W 2013 roku został nagrodzony „Złotą Maską” za tytułową rolę w sztuce Kaligula Alberta Camusa w reżyserii Anny Augustynowicz[1].

Spektakle teatralne | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Wojciech Brzeziński ma w swoim dorobku zaledwie trzy role filmowe. Na wielkim ekranie zadebiutował w 2008 roku w filmie 0 1 0, potem grał w filmach pt. Randce w ciemno i 80 milionów. Od 2007 roku pojawił się jednak w ponad dwudziestu serialach telewizyjnych. Grał w m.in. Twarzą w twarz, Czasie honoru, Rezydencji, Barwach szczęścia. Od 2013 roku gra w serialu TVNNa Wspólnej, gdzie gra postać Bogdana Berga – adoptowanego syna Marii i Włodka Ziębów, ojca trójki dzieci.

Wojciech Brzeziński angażuje się również jako aktor dubbingowy. Użyczał głosu w filmach i serialach m.in. Gwiazdka Laury, obu częściach filmów Harry Potter i Insygnia Śmierci, Tom i Jerry: Robin Hood i jego Księżna Mysz.

Filmy | edytuj kod

Seriale | edytuj kod

Dubbing | edytuj kod

Muzyka | edytuj kod

Wojciech Brzeziński ma również za sobą osiągnięcia w karierze muzycznej. W 2001 roku wraz ze swoim bratem, Aleksandrem – kompozytorem, nagrał płytę Od wschodu do wschodu[2][3]. W 2004 roku podczas XXV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wykonał piosenkę pod tytułem „River Phoenix” – poświęconą tragicznie zmarłemu aktorowi i muzykowi. Za tę piosenkę na tym festiwalu otrzymał Nagrodę Rady Artystyczno-Programowej.

W 2008 roku wydał płytę pt. Kto ty jesteś? Czyli adresaci[4].

Dyskografia | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Złota Maska dla Wojciecha Brzezińskiego. [dostęp 2013-06-19].
  2. Od wschodu do wschodu – Wojtek Brzeziński. [dostęp 2013-07-18].
  3. Wojciech Brzeziński w Radiu Szczecin [WYWIAD. [dostęp 2013-04-16].
  4. Wojciech Brzeziński – Dyskografia. [dostęp 2013-07-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Brzeziński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy