Wojciech Chądzyński


Wojciech Chądzyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Chądzyński, (ur. 27 października 1950 we Wrocławiu) – historyk, dziennikarz, nauczyciel, autor książek historycznych o Wrocławiu.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1972–1977). Z dziennikarstwem związany jest od 1974 roku. Pracował w Gazecie Robotniczej, następnie w Słowie Polskim, a później w Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej. Tematyka jego publikacji to głównie problemy ludzi, ich przeżycia, pasje, a także dzieje Wrocławia od średniowiecza po ostatnie dziesięciolecia.

Dzięki jego artykułom publikowanym w Gazecie Robotniczej i osobistemu zaangażowaniu, na początku lat osiemdziesiątych XX wieku wróciło na Ostrów Tumski, zlikwidowane wcześniej, oświetlenie gazowe.

W latach 1971–1975 był sekretarzem Studenckiej Wszechnicy Dziennikarskiej, działającej przy Radzie Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich we Wrocławiu. Do Stronnictwa Demokratycznego wstąpił w 1980 roku; w latach 1987–1989 był członkiem Rady Wojewódzkiej Stronnictwa Demokratycznego we Wrocławiu oraz redaktorem naczelnym miesięcznika Młody Demokrata. W 1994 roku był redaktorem naczelnym Wrocławskiego Tygodnika Miejskiego Panda.

Od roku 2001 prowadzi w XIII liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu warsztaty dziennikarskie.Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką PCK, Dolnośląski Dziennikarz Roku 2019[1].

Publikacje książkowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MUR: Złote Pióro dla Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2019 – Wojciecha Chądzyńskiego. Złote Odznaki Za Zasługi dla SDRP Dolny Śląsk (pol.). Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2020-06-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Chądzyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy