Wojciech Dąbrowski (podróżnik)


Wojciech Dąbrowski (podróżnik) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Dąbrowski (ur. 7 stycznia 1947 w Gdańsku) – polski podróżnik, entuzjasta i popularyzator niskobudżetowych podróży po świecie, wieloletni członek The Globetrotters Club w Londynie, z wykształcenia inżynier telekomunikacji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wojciech Dąbrowski pochodzi z gdańskiego Nowego Portu.

Odwiedził 238 państw i terytoriów zależnych świata, nigdy nie korzystając ze wsparcia finansowego jakichkolwiek instytucji. W latach 1989–2015 odbył dwanaście samotnych podróży dookoła świata. Jak sam twierdzi, jest prawdopodobnie pierwszym Polakiem, który odwiedził wszystkie uznane na arenie międzynarodowej państwa świata. Miłośnik wodospadów i wysp. Życiowe motto: Możesz utracić wszystko, ale nikt nie zabierze ci tego, co w życiu zobaczyłeś i przeżyłeś.

Publikacje i wystąpienia publiczne | edytuj kod

Wojciech Dąbrowski jest autorem licznych artykułów o tematyce podróżniczej w prasie krajowej i zagranicznej oraz współautorem dwunastu poradników dla globtroterów wydawnictwa Przez świat. Wielokrotnie występował w audycjach Polskiego Radia, opowiadając o mało znanych regionach świata i o przygotowaniach do swoich wypraw.

Był jednym z prekursorów popularyzacji wiedzy podróżniczej w polskim Internecie. Na swojej stronie internetowej (uruchomionej w 1998 roku) barwnie i wyczerpująco opisuje odbyte wyprawy i odwiedzone kraje. W serwisie tym prowadzi także wirtualny Klub 7 Kontynentów zrzeszający podróżników-pasjonatów z różnych krajów, którzy postawili stopę na wszystkich kontynentach[1].

W 2008 roku wydał książkę Na siedem kontynentów. Notatnik podróżnika (​ISBN 978-83-927819-0-5​), dostępną wyłącznie w sprzedaży internetowej i na spotkaniach autorskich.

Ważniejsze wyprawy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Klub 7 Kontynentów na stronie Wojciecha Dąbrowskiego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Dąbrowski (podróżnik)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy