Wojciech Hanc


Wojciech Hanc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Hanc (ur. 5 października 1941 w Wilczynie) – polski duchowny katolicki, teolog, doktor habilitowany nauk teologicznych, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku oraz profesor nadzwyczajny uczelni państwowych, w tym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Życiorys | edytuj kod

Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku w latach 1959–1965. 20 czerwca 1965 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa włocławskiego Antoniego Pawłowskiego. Do 1966 pracował jako wikariusz w Lipnie. W latach 1966–1971 studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzyskał stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego nauk teologicznych[1].

W 1971 został wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej. W latach 1992–2001 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Ponadto wykładał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (przekształconej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz w seminarium duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie.

Objął funkcję konsultora Rady Episkopatu do spraw Ekumenizmu.

29 lipca 1992 został mianowany kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Od 1989 otrzymał godność kanonika gremialnego kapituły katedralnej we Włocławku.

Bibliografia | edytuj kod

  • Grzegorz Polak, Kto jest kim w Kościele, KAI, Warszawa 1999
  • Rocznik diecezji włocławskiej 2011, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2011

Przypisy | edytuj kod

  1. Dr hab. Wojciech Hanc, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-08-31] .
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Wojciech Hanc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy