Wojciech Kamiński (pianista)


Wojciech Kamiński (pianista) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Kamiński (ur. 31 października 1946 w Warszawie) – polski pianista, organista, kompozytor i aranżer.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Grę na pianinie rozpoczął jako trzylatek, w wieku lat pięciu - uczył się już w szkole muzycznej[1].

Oficjalnie zadebiutował w roku 1962 jako muzyk grupy Ragtime Jazz Band. Dwa lata później wystąpił z tym zespołem na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, na którym otrzymał wyróżnienie zespołowe i indywidualne. Był też związany wówczas z Teatrem Piosenki warszawskiego Klubu Stodoła, początkowo jako kierownik muzyczny, a później jako jazzman.

W latach 1964-1965 działał w zespole Warszawscy Stompersi, a później wraz z Henrykiem Majewskim i Jerzym Kowalskim utworzył grupę Old Timers, w którym działał do 1968 roku. Następnie przez 10 lat przebywał na kontraktach zagranicznych. Podczas odwiedzin w ojczyźnie współpracował z wieloma różnymi zespołami wykonującymi jazz tradycyjny (Big Band „Stodoła”, Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi). W roku 1978 ze swoim własnym zespołem występował na warszawskim festiwalu Old Jazz Meeting. W latach 1979-1981 był pianistą i organistą zespołu Swing Workshop, który utworzył z Januszem Zabieglińskim. Udzielał się też jako pedagog w warsztatach muzycznych organizowanych w Chodzieży i Bolesławcu. Zrealizował też recitale telewizyjne Ragtime'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat W. Kamińskiego, a także nagrania dla archiwum Polskiego Radia. Oprócz występów w kraju ma na swoim koncie liczne koncerty za granicą (Finlandia, NRD, RFN, Szwecja). W roku 1982 rozpoczął karierę solową. Współpracował także z wieloma piosenkarzami, nie tylko jazzowymi (Danuta Błażejczyk, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, z zespołem Aleksandra Bema), a także z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską[2].

Dyskografia | edytuj kod

  • 1978: Warsztat nr 1 (LP, Poljazz Z-SX-0683, składanka)
  • 1979: Warsztat nr 2: Kamiński, Majewski (LP, Poljazz PSJ-81)
  • 1982: Wojciech Kamiński: Open piano (LP, Muza SX-2402)

Przypisy | edytuj kod

  1. Wojciech Kamiński. [dostęp 21 marca 2009].
  2. Swinging Jura. [dostęp 21 marca 2009].

Bibliografia | edytuj kod

  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ​ISBN 83-86848-05-7​, tu hasło Kamiński Wojciech, s. 84.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Kamiński (pianista)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy