Wojciech Kuczkowski


Wojciech Kuczkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wojciech Kuczkowski przedstawia się w Wikipedii swoim głosem czytając własną fraszkę.

Wojciech Kuczkowski, ps. Jastrzębiec (ur. 16 stycznia 1930 w Bielsku Podlaskim) – polski pisarz, poeta, prozaik, eseista, reportażysta, ekolog, nauczyciel i wychowawca młodzieży, instruktor harcerski, harcmistrz, działacz turystyczny i krajoznawca, żeglarz i miłośnik turystyki wodnej, podróżnik, autor książek i artykułów krajoznawczych, organizator "Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach w 2004 roku"[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 16 stycznia 1930 w Bielsku Podlaskim w rodzinie oficera Policji Państwowej. Dzieciństwo spędził w Augustowie, natomiast podczas wojny przebywał w Pińczowie, gdzie uczęszczał na komplety tajnego nauczania gimnazjalnego. Pod koniec II wojny światowej został zaprzysiężony jako członek Szarych Szeregów.

W latach 1947–1957 mieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował polonistykę. Udzielał się w Kole Młodych Pisarzy przy ZLP. Od 1952 pracował jako nauczyciel języka polskiego. W 1957 wyjechał do pracy w Kowarach, w 1962 został przeniesiony służbowo do Warszawy i oddelegowany do pracy w Głównej Kwaterze ZHP i prasie harcerskiej. W 1965 wrócił do pracy nauczycielskiej.

Od wojny do chwili obecnej czynny w ruchu harcerskim. Aktualnie członek Harcerskiego Kręgu Morskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

W Polskim Związku Żeglarskim pełnił funkcję członka komisji Żeglarstwa Śródlądowego Zarządu Głównego, w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym był wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK.

Autor mapy hydronawigacyjnej Polskie śródlądowe szlaki żeglowe[2]. Najnowsza wersja mapy została wydana w 2007 dzięki wsparciu Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Na mapie tej umiejscowiono wszystkie śluzy, nadzory wodne, placówki administracji wodnej oraz wodowskazy. Również rewers mapy zawiera wiele cennych informacji, przede wszystkim namiary placówek i oznaczenia[3].

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Wojciech "Jastrzębiec" Kuczkowski otrzymał liczne odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia harcerskie i turystyczne, m.in.

Publikacje (wybrane) | edytuj kod

 • Wojciech Kuczkowski Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Wyd. Alma-Press, Warszawa 2009, Wyd. IV ​ISBN 978-83-7020-394-8
 • Wojciech Kuczkowski Szlak Kanału Elbląskiego i Pojezierza IławskiegoISBN 978-83-87031-26-8
 • Wojciech Kuczkowski Mazurskie żeglowanie, Wyd. Remix, Olsztyn 1994.
 • Wojciech Kuczkowski Rynek usług żeglarskich – przystanie, Rynek Turystyczny 1997, nr 10, s. 20.

Przypisy | edytuj kod

 1. Wystąpienie Wojciecha Kuczkowskiego na I Krajowej Naradzie Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego "Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach w 2004 roku"
 2. Awers mapy hydronawigacyjnej Polski
 3. Rewers mapy hydronawigacyjnej Polski
 4. Lista Laureatów Nagrody im. Leonida Teligi
 5. Lista Laureatów Nagrody Przyjaznego Brzegu
 6. Wyróżnienia, m188.webd.pl [dostęp 2016-04-16] .
 7. Rozkaz Specjalny Naczelnika ZHP Ls. 3/2015 z 10.09.2015

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Kuczkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy