Wojciech Prażmowski z Prażmowa


Wojciech Remigian Prażmowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wojciech Prażmowski z Prażmowa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Remigian Prażmowski herbu Belina (zm. w 1685 roku) – chorąży nadworny koronny, starosta łomżyński w 1668 roku[1].

Był synem Andrzeja kasztelana warszawskiego i Jadwigi Zofii Kożuchowskiej, pochodził z Prażmowa k. Grójca Miał trzech braci: prymasa Mikołaja, biskupa łuckiego Franciszka Michała i wojewodę płockiego Samuela Jerzego.

W 1648 uczestniczył w elekcji króla Jana Kazimierza. 22 listopada 1658 został mianowany podkomorzym czerskim. W 1659 był chorążym wołyńskim. 25 maja 1668 został starosta grodzkim łomżyńskim posłował z ziemi łomżyńskiej na sąd abdykacyjny. Wziął udział w elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego, król mianował go 7 października 1669 chorążym nadwornym.Przed rokiem 1670 sprzedał starostwo wareckie. Prowadził proces o ziemie i zamek z prawowitymi właścicielami Michałowa (Górnego) z rodu Michałowskich. Bracia prymasa spalili zamek w Michałowie. 1 lipca 1672 podpisał akt konfederacji malkontentów przeciwko królowi Michałowi, podobnie jak brat Samuel Jerzy ukarany w obozie pod Gołębiem ma utratę urzędów i konfiskatę dóbr i majątku. Po sejmie pacyfikacyjnym w 1673 wraca do życie politycznego. Jest elektorem Jana III Sobieskiego z ziemi łomżyńskiej w 1674, zostaje też mianowany deputowanym do Trybunału Skarbowego w Radomiu [2]. Był posłem na sejm koronacyjny 1676 i kolejny w 1681. Był dziedzicem Pękoszewa, Woli Pękoszewskiej, od 1667 posiadał Łopiennik Lacki, na mocy testamentu brata Mikołaj wziął cześć rodzinnego Prażmowa i Bobrowce. Pierwsza zona Anna Radziejowska córka Hironima i siostra kardynała Michała Radziejowskiego wniosła mu w posagu Osuchów. Z pierwszego małżeństwa miał syna Hieronima Kazimierza starostę mszczonowskiego. Druga żoną Wojciecha była Zofia Świętosława Dunin-Rajecka wdowa po Mikołaju Potockim miał z nią dwóch synów Mikołaja pułkownika wojsk saskich i Pawła (zm. 1706) starostę łomżyńskiego. Wojciech Remigian zmarł przed 10 września (data nominacji następcy na stanowisko chorążego nadwornego) 1685.

Przypisy | edytuj kod

  1. w tym roku uzyskał dożywocie na starostwo łomżyńskie, Krzysztof Chłapowski, Starostowie niegrodowi w Koronie 1565-1795 Materiały źródłowe, Warszawa, Bellerive-sur-Allier 2017, s. 357.
  2. Volumina Legum, t. V, Petersburg 1860, s. 158.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wojciech Prażmowski z Prażmowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy