Wojcieszków (gmina)


Na mapach: 51°46′N 22°19′E/51,766667 22,316667

Wojcieszków (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojcieszkówgmina wiejska w powiecie łukowskim, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego.

W latach 1975–1998 gmina była położona w województwie siedleckim.

W 2016 gmina liczyła 7006[1] mieszkańców i zajmowała obszar o powierzchni 10886 ha. Gmina ma typowo rolniczy charakter. W strukturze użytkowania gruntów przeważają użytki rolne, które zajmują 78% powierzchni gminy. Lasy i grunty zadrzewione zajmują 1417 ha tj. 13% ogólnej powierzchni. Podstawowym źródłem zarobkowania dla mieszkańców gminy jest praca w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Odległość od Lublina około 70 km, od miasta powiatowego Łuków około 20 km.

Siedzibą gminy jest Wojcieszków, założony w 1437 roku przez Klemensa Bielińskiego. W tym samym roku powstała tu parafia. Prawo miejskie magdeburskie Wojcieszków otrzymał w 1540 roku od króla Zygmunta Starego. W dykcjonarzu z 1802 roku Wojcieszków widnieje jako miasto z targowiskiem, kościołem i zamkiem. Na przeszkodzie rozwoju przestrzennego i ludnościowego stało jego położenie wśród lasów i piasków, uniemożliwiające prowadzenie handlu i rzemiosła. Miasto stopniowo podupadało i pauperyzowało się. W 1819 roku Wydział Administracyjny Królestwa Polskiego w Siedlcach odebrał mu prawo miejskie. To, co w XIX wieku stanowiło przeszkodę w rozwoju Wojcieszkowa, czyli lasy i piaski z niewielkimi wzniesieniami, obecnie może być jego atutem. Czyste środowisko przyrodnicze, łagodnie pofałdowany teren, brak uciążliwego przemysłu stwarzają warunki rozwoju turystyki i wypoczynku. W Małej Bystrzycy, zasobnej w różne gatunki ryb i raki. Wojcieszków szczyci się zabytkowym kościołem oraz cmentarzem, na którym spoczywa żona Henryka Sienkiewicza – Maria z Babskich.

Spis treści

Struktura powierzchni | edytuj kod

Według danych z roku 2002[4] gmina Wojcieszków ma obszar 108,61 km², w tym:

 • użytki rolne: 82%
 • użytki leśne: 13%

Gmina stanowi 7,79% powierzchni powiatu.

Edukacja i sport | edytuj kod

Oprócz placówek oświatowych (szkoły podstawowe i średnie) działalność edukacyjną i kulturalną prowadzą też:

 • Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Wojcieszkowie z dwiema filiami: w Burcu i Wólce Domaszewskiej.

Do czynnej działalności sportowej zaliczyć należy również działalność 7 stowarzyszeń sportowych, których głównym celem jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży. Na terenie gminy funkcjonuje również profesjonalny Ludowy Klub Sportowy "Orkan" rozgrywający corocznie ponad 25 spotkań ligowych w piłkę nożną. Ponadto przy klubie rozwija się również ogniska sportowe dla wszystkich zainteresowanych lekkoatletyką i siatkówką.

Na terenie gminy Wojcieszków działalność sportowa koncentruje się przy szkołach podstawowych. Zarejestrowane są stowarzyszenia wpisane do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej i uczniowskich klubów sportowych przy Wydziale Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Łukowie. Głównym celem istniejących stowarzyszeń jest rozwój i propagowanie sportu wśród młodzieży szkolnej na terenach obwodów poszczególnych szkół. Istniejące kluby sportowe to:

 1. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "DRAGON" przy Publicznym Gimnazjum w Wojcieszkowie,
 2. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "VENUS" przy Szkole Podstawowej w Oszczepalinie Drugim,
 3. Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "ORLIK" przy Szkole Podstawowej w Woli Bystrzyckiej,

4# Szkolny Ludowy Klub Sportowy "SOKÓŁ" przy Szkole Podstawowej w Wólce Domaszeskiej, Obok szkolnych klubów sportowych istnieje Ludowy Klub Piłkarski ORKAN, stawiający sobie za cel krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych poprzez organizowanie zawodów sportowych i rekreacyjnych. LKP ORKAN w obecnym kształcie powstał w 1999 roku, jednak historia drużyny "Orkan " Wojcieszków sięga końca lat 60. Zaczęła się sekcją siatkówki męskiej, przy Ludowym Zespole Sportowym Wojcieszków. Klub prowadzi sekcję piłki nożnej z zachowaniem grup wiekowych.

Demografia | edytuj kod

Dane z 30 czerwca 2004[5]:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wojcieszków w 2014 roku[1].


Sołectwa | edytuj kod

Burzec, Bystrzyca, Ciężkie (2 sołectwa: Ciężkie i Ciężkie I), Glinne, Helenów, Hermanów, Kolonia Bystrzycka, Marianów, Nowinki, Oszczepalin Drugi, Oszczepalin Pierwszy, Otylin, Siedliska, Świderki, Wojcieszków, Wola Bobrowa, Wola Burzecka, Wola Bystrzycka, Wólka Domaszewska, Zofibór, Zofijówka[2].

Pozostałe miejscowości | edytuj kod

Kolonia Siedliska

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Adamów, Borki, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Ulan-Majorat

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Gmina Wojcieszków w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-14]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. a b BIP gminy, sołectwa
 3. GUS. Rejestr TERYT
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
Gmina Wojcieszków

Powiat łukowski

Powiat łukowski (1867–1975)
Na podstawie artykułu: "Wojcieszków (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy