Województwo świętokrzyskie


Na mapach: 50°45′N 20°46′E/50,750000 20,766667

Województwo świętokrzyskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 paź 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju

Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski. Województwo obejmuje obszar 11 710,50 km² i zamieszkuje je około 1,23 mln osób[1]. Jest jednym z 16 województw utworzonych w 1999 roku. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.

Województwa z lat 1975–1998 z granicą obecnego województwa świętokrzyskiego

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Położenie administracyjne | edytuj kod

Województwo jest położone w południowo-wschodniej Polsce i graniczy z województwami:

Położenie fizycznogeograficzne | edytuj kod

Województwo świętokrzyskie położone jest w południowo-wschodniej części Polski. Zajmuje powierzchnię 11710,50 km²[2], co stanowi 3,7% obszaru Polski. Pod względem wielkości należy do najmniejszych województw w kraju i zajmuje 15. miejsce tuż przed województwem opolskim. Część granic województwa jest naturalna. Na wschodzie i południowym wschodzie wyznacza je Wisła, a na zachodzie Pilica. Prawie cały region położony jest w lewobrzeżnej części dorzecza Wisły. Leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej, na obszarze obejmującym Wyżynę Kielecką, Nieckę Nidziańską oraz wschodnią część Wyżyny Przedborskiej. Obszar województwa jest wysoce zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni i mieści się w przedziale wysokościowym od 143,0 m n.p.m. do 612,0 m n.p.m. Najważniejszy element morfologiczny stanowią Góry Świętokrzyskie z ich najwyższym szczytem Łysicą. Według danych z 31 grudnia 2012 roku w woj. świętokrzyskim lasy obejmowały powierzchnię 328,2 tys. ha, co stanowiło 28,0% jego powierzchni. 7,1 tys. ha lasów znajdowało się w obrębie parków narodowych[3].

Położenie historyczne | edytuj kod

Historyk Jerzy Szczepański zwrócił uwagę na fakt, że przy tworzeniu województwa świętokrzyskiego „argumenty historyczne nie odegrały żadnej roli”. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wymienił „słabą znajomość przeszłości regionu, której ważnym składnikiem było istnienie jednego z największych okręgów przemysłowych na ziemiach polskich – Staropolskiego Okręgu Przemysłowego[4].

Region świętokrzyski rozumiany jest jako obszar między Wisłą, Pilicą i Nidą. Mieścił się on w granicach istniejącego do 1975 województwa kieleckiego[4].

Topografia | edytuj kod

W wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 128 km, to jest 1°09′25″. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 151 km, co w mierze kątowej daje 2°09′53″.

Współrzędne geograficzne skrajnych punktów:

Najwyżej położonym punktem jest wierzchołek Łysicy w gminie Bodzentyn – 611,8 m n.p.m., najniżej zaś – dolina Wisły w gminie Tarłów (127,5 m n.p.m.). Najwyżej położoną miejscowością województwa świętokrzyskiego jest Huta Szklana (462,1 m n.p.m.) w gminie Bieliny, natomiast najniżej – miejscowość Ostrów (128 m n.p.m.) w gminie Tarłów.

Stosunki wodne | edytuj kod

Rzeka Wschodnia

Część granic województwa jest naturalna – na południowym wschodzie i wschodzie wyznacza je Wisła, na zachodzie Pilica. Prawie cały region (z wyjątkiem jednej z dzielnic Sandomierza) położony jest w lewostronnej części dorzecza Wisły.

Przez Świętokrzyskie przepływają rzeki: Wisła (górna i środkowa), Pilica, Nida, Nidzica, Lubrzanka, Kamienna, Czarna Włoszczowska, Czarna Konecka, Czarna Staszowska, Wschodnia i wiele mniejszych.

Klimat | edytuj kod

Formacje skalne na szczycie Bukowej Góry

Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie stanowiące centrum Wyżyny Kieleckiej. Góry wpływają na klimat regionu, zaostrzając go. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 5,7 °C w Łysogórach do 8,2 °C w rejonie Sandomierza. Rozpiętość temperatur jest znaczna, w lecie sięga 32–33 °C, zimą spada nawet do –35 °C. Najcieplejsze regiony to Niecka Nidziańska i Kotlina Sandomierska[potrzebny przypis].

Średnie roczne opady wynoszą 602,8 mm, przy czym silnie zależą od ukształtowania terenu. W Łysogórach sięgają 840 mm, podczas gdy na wschodnią część Niecki Nidziańskiej i Kotliny Sandomierskiej przypada 550 mm. Na terenie województwa przeważają wiatry zachodnie o prędkości 3 m/s. Rzadsze są wiatry wschodnie i południowo-wschodnie[potrzebny przypis].

Demografia | edytuj kod

Według danych z 31 grudnia 2018 roku województwo miało 1 241 546 mieszkańców[5].

 • Piramida wieku mieszkańców W. świętokrzyskiego w 2014 roku[6].


Religia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Religia w województwie świętokrzyskim.

Na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonują trzy katolickie metropolie: częstochowska, lubelska i krakowska. Działa diecezja krakowsko-częstochowska kościoła Polskokatolickiego. Funkcjonują też dwie parafie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wyznawców protestantyzmu reprezentuje: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan, Kościół Chrystusowy, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Chrześcijański „Wieczernik” i Zbór „Przymierze”. Na terenie województwa świętokrzyskiego działają również Świadkowie Jehowy, Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich oraz rodzimowiercze Stowarzyszenie Gontyna.

Podział administracyjny | edytuj kod

Siedziba Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach w 2006 roku  Osobny artykuł: Podział administracyjny województwa świętokrzyskiego.

Województwo składa się z 13 powiatów i jednego miasta na prawach powiatu Kielce. W powiatach znajdują się 102 gminy, w tym 5 gmin miejskich (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz), 38 gmin miejsko-wiejskich oraz 59 gmin wiejskich.

Na terenie województwa znajdują się 43 miasta.

Urbanizacja | edytuj kod

KIELCEOstrowiec ŚwiętokrzyskiStarachowiceSkarżysko-KamiennaSandomierzKońskieBusko-ZdrójJędrzejówStaszówPińczówWłoszczowaSuchedniówPołaniecOpatówSędziszówStąporkówKazimierza WielkaOżarówChęcinyChmielnikMałogoszczĆmielówKunówDaleszyceWąchockKoprzywnicaBodzentynOsiekZawichostMorawicaStopnicaSkalbmierzDziałoszyceŁagówWiślicaRadoszyceNowa SłupiaNowy KorczynOleśnicaOpatowiecPacanówPierzchnicaSzydłówKlimontów Rozmieszczenie miast w województwie świętokrzyskim Kielce Ostrowiec Świętokrzyski Starachowice Skarżysko-Kamienna Sandomierz

W województwie świętokrzyskim są 44 miasta, w tym 1 miasto na prawach powiatu. Miasta zostały uszeregowane według liczby mieszkańców malejąco. Pogrubioną czcionką oznaczono miasta powiatowe. Dane liczbowe podane według stanu na 1 stycznia 2019 roku[5]

1 stycznia 2015 status miasta nadano miejscowości Stopnica w powiecie buskim[8], 1 stycznia 2017 miejscowości Morawica w powiecie kieleckim, a 1 stycznia 2018 prawa miejskie otrzymały: Łagów w powiecie kieleckim, Radoszyce w powiecie koneckim i Wiślica w powiecie buskim. W 2019 status miasta odzyskały następujące miejscowości: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec, Pacanów. Z kolei w 2020 roku status miasta odzyskał Klimontów.

Ochrona przyrody | edytuj kod

Fragment Puszczy Jodłowej Rezerwat przyrody Lisiny Bodzechowskie

Formy ochrony przyrody w województwie świętokrzyskim.

Turystyka | edytuj kod

Województwo świętokrzyskie staje się coraz bardziej popularne wśród turystów, w 2013 roku odwiedziło je 3,5 miliona gości[9]

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa należą:

Szkolnictwo wyższe | edytuj kod

Rektorat Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Rektorat i Biblioteka Główna Politechniki Świętokrzyskiej WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Kielcach działają dwie uczelnie publiczne:

Na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonuje 12 uczelni niepublicznych, w tym 9 w Kielcach[12]:

Funkcjonują również dwa wyższe seminaria duchowne:

Gospodarka | edytuj kod

Siedziba Kolportera w Kielcach Elektrownia Połaniec Centrum Usług Satelitarnych w Psarach-Kątach, obecnie zlikwidowane Fabryka Kotłów Sefako w Sędziszowie Zakład Cementownia Ożarów w Karsach

Województwo świętokrzyskie ma charakter przemysłowo-rolniczy. Występuje tutaj wyraźny podział na przemysłową północ i rolnicze południe. Większość ośrodków miejskich znajduje się na terenie dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, skupiając znaczną w skali województwa liczbę miejsc pracy w przemyśle[13]. Podstawowymi bogactwami naturalnymi województwa są kopaliny mineralne; pokłady kamienia gipsowego należą do najbogatszych w Europie[14]. W 2012 świętokrzyska produkcja wapna stanowiła 56,3% produkcji kraju, zaś produkcja kruszywa mineralnego łamanego – 24,6%[15]. Województwo jest również potentatem w produkcji cementu. W trzech cementowniach zlokalizowanych na jego terenie (Ożarów, Małogoszcz, Nowiny) powstaje jedna czwarta cementu produkowanego w Polsce[16].

W przygotowanym przez tygodnik „Polityka” rankingu 500 największych polskich firm za 2012, znalazło się 14 przedsiębiorstw mających swoją siedzibę w województwie świętokrzyskim, w tym siedem w Kielcach. Najwyżej sklasyfikowane zostały Kolporter Sp. z o.o. S.K.A. (54. miejsce), Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o.o. (107.), Elektrownia Połaniec SA – Grupa GDF Suez Energia Polska (129.), Grupa Kapitałowa Rovese SA (160.) i Grupa Polskie Składy Budowlane SA (161.)[17].

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, która powstała w 1997, obejmuje tereny 10 miast i gmin województwa świętokrzyskiego. Na jej obszarze znajdują się m.in. Cersanit II, Fabryka Kotłów Sefako i MAN Bus.

Informacje statystyczne | edytuj kod

W 2014 roku dochody budżetu województwa świętokrzyskiego zostały ustalone na kwotę 616,6 mln zł, wydatki na kwotę 686,9 mln zł, a deficyt na kwotę 70,3 mln zł[18]. W 2012 dochody budżetów gmin województwa świętokrzyskiego wynosiły 3,1 mld zł, dochody budżetów powiatów – 990,3 mln zł, a dochody budżetu jedynego miasta na prawach powiatu (Kielc) – 981,6 mln zł[19].

W 2012 roku produkt krajowy brutto województwa świętokrzyskiego wynosił 40,1 mld zł, co stanowiło 2,5% PKB Polski. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosił 31,5 tys. zł (75,0% średniej krajowej), co plasowało świętokrzyskie na 12. miejscu w kraju[20].

W 2012 roku w województwie świętokrzyskim pracowało 455,6 tys. osób, którzy stanowili 3,3% wszystkich zatrudnionych w Polsce; zarejestrowanych bezrobotnych było 86,7 tys., a stopa bezrobocia wynosiła 16%, będąc o 2,6 pkt. proc. wyższa od stopy bezrobocia ogółem w kraju[19]. W tym okresie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 3070,29 zł (tj. 87% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce)[19].

W 2012 roku produkcja sprzedana przemysłu w województwie świętokrzyskim wynosiła 24,1 mld zł, co stanowiło 2% produkcji przemysłu Polski[19]. Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wynosiła 4,4 mld zł, stanowiąc 2,6% tej sprzedaży kraju[19]. W tym samym okresie w województwie znajdowało się 11 675 sklepów; na jeden sklep przypadło 109 mieszkańców, tj. o jednego więcej niż średnia krajowa[19].

W 2012 roku nakłady inwestycyjne w województwie świętokrzyskim wynosiły 6,5 mld zł, natomiast wartość brutto środków trwałych – 77,8 mld zł[19]. Według stanu na 31 grudnia 2012 w rejestrze REGON znajdowało się 108 068 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 3347 w sektorze publicznym[19].

W latach 2010–2012 wzrósł procent osób w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego (minimum egzystencji) – z 9,5% do 10,5%[21]. Jednocześnie zmalał procent osób poniżej relatywnej granicy ubóstwa – z 26,6% do 24,3%[21]. Procent osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa w województwie świętokrzyskim wynosił w 2010 11,9%, w 2011 – 9,2%, w 2012 – 12,2%[21], a w 2016 – 7,5%[22].

Bezpieczeństwo publiczne | edytuj kod

W województwie świętokrzyskim działa centrum powiadamiania ratunkowego, które znajduje się w Kielcach i które obsługuje zgłoszenia alarmowe kierowane do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999[23].

Komendzie wojewódzkiej Policji w Kielcach podlegają: jedna komenda miejska (w Kielcach) i 12 komend powiatowych (we wszystkich miastach powiatowych). Świętokrzyskimi komendantami wojewódzkimi Policji w Kielcach byli: Tadeusz Cielecki (1999–2002), Andrzej Woźniak (2002–2003), Arkadiusz Pawełczyk (2003–2006), Wojciech Olbryś (2006–2007), Mirosław Schossler (2007–2012) i Jarosław Szymczyk (2012–2015). Od marca 2015 komendantem wojewódzkim jest inspektor Rafał Kochańczyk.

W województwie znajduje się 17 jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej – trzy w Kielcach, dwie w Ostrowcu Świętokrzyskim, po jednej w pozostałych 11 miastach powiatowych oraz w Chmielniku. Według stanu na 2013 zatrudnionych w nich było 160 strażaków, a PSP dysponowała 174 pojazdami. Nadto w świętokrzyskim w tym samym okresie funkcjonowało 879 ochotniczych straży pożarnych (z czego 199 w KRSG) z 4998 strażakami i 851 pojazdami[24].

W 2013 roku w województwie funkcjonowało 16 oddziałów straży miejskiej i cztery oddziały straży gminnej. Zatrudnionych w nich były łącznie 262 osoby, z których 218 to strażnicy, a 44 – pracownicy na stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi[25]. Dla przykładu straż miejska w Kielcach podjęła w 2013 roku ogółem 14 070 interwencji i ujawniła 13 247 wykroczeń. Wystawiła 9045 mandatów na kwotę 792 145 zł, z czego 4889 mandatów (54,1%) na kwotę 525 000 zł (66,3%) dotyczyło wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji[26].

Wymiar sprawiedliwości | edytuj kod

Sąd okręgowy w Kielcach

Jedyny w województwie sąd okręgowy znajduje się w Kielcach. Jednostką nadrzędną jest dla niego Sąd Apelacyjny w Krakowie. Jednostkami podległymi wobec SO w Kielcach jest 10 sądów rejonowych w: Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Opatowie (utworzony 1 stycznia 2015 roku[27]), Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Staszowie (utworzony 1 stycznia 2015 roku[27]), Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach[28].

1 stycznia 2013 roku zniesiono pięć sądów rejonowych: w Kazimierzy Wielkiej, Opatowie, Pińczowie, Staszowie i Włoszczowie[29]. 1 stycznia 2015 roku zostały przywrócone sądy rejonowe w Opatowie i Staszowie[27], natomiast 1 lipca 2015 – sądy rejonowe w Pińczowie i Włoszczowie[30].

Z dniem 11 września 2004 roku utworzono Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Działalność orzeczniczą rozpoczął on 1 lipca 2005[31].

W 2012 roku Policja i prokuratura stwierdziły w województwie 31 691 przestępstw w zakończonych postępowaniach przygotowawczych (wobec 39 944 w 2005 roku)[32]. Wykrywalność sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję i prokuraturę wyniosła w tym samym okresie 77,4% (wobec 68,5% w 2005 roku i 79,9% w 2011 roku)[32]. W 2012 roku do sądów rejonowych wpłynęło 274 597 spraw, natomiast do sądów okręgowych – 22 635[32]. W 2012 roku sądy powszechne skazały prawomocnie 12 886 dorosłych (w tym 12 008 mężczyzn; 93,19%) za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego[32].

Na terenie województwa znajduje się areszt śledczy w Kielcach dla mężczyzn i kobiet, którego pojemność wynosi 1082 miejsca[33], oraz zakład karny w Pińczowie dla skazanych mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i młodocianych oraz z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych (przeznaczony dla 761 osadzonych)[34]. Podlegają one pod Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie.

Transport | edytuj kod

Transport drogowy | edytuj kod

Ulica Opatowska w Ostrowcu Świętokrzyskim, fragment drogi krajowej nr 9 i trasy europejskiej E371

Według stanu z 31 grudnia 2012 roku w województwie świętokrzyskim znajdowało się 17 170 km dróg publicznych, z czego: 754,3 km dróg krajowych, 1076,9 km dróg wojewódzkich, 6191,1 km dróg powiatowych i 9147,7 km dróg gminnych[35]. W tym samym okresie na świętokrzyskich drogach znajdowało się 1276 mostów i wiaduktów (z czego 1262 trwałych) oraz sześć tuneli i przejść podziemnych[35].

W województwie świętokrzyskim istnieje sześć odcinków dróg ekspresowych o łącznej długości 109,9 km. Składa się na to 103,1 km drogi S7, których budowa kosztowała 1,6 mld zł, oraz 6,8 km drogi S74, wartych 361 mln zł. Droga ekspresowa S7 łączy drogę od granicy województwa mazowieckiego do granicy z województwem małopolskim (w tym wybudowana w latach 2010–2013 obwodnica Kielc)[36]. W grudniu 2013 roku przy S7 uruchomiono pierwsze w województwie miejsce obsługi podróżnychSuchedniów Zachód[37].

Droga ekspresowa S7 na terenie województwa świętokrzyskiego liczy 103,1 km[36], co zostało zrealizowane w 2019 roku[38].

W przypadku drogi ekspresowej S74, na odcinku od granicy województwa k. Rudy Malenieckiej do Opatowa pozostało do zrealizowania łącznie 106,9 km (tj. 94%). Według stanu z grudnia 2014 roku, niezbędna dokumentacja ws. odcinka Opatów–Nisko (województwo podkarpackie) nie została przygotowana przez rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad[36].

W uchwalonym w 2014 roku Planie zagospodarowania przestrzennego województwa świętokrzyskiego znalazł się zapis o przebudowie drogi krajowej nr 78 (od Chmielnika do granicy województwa) do drogi ekspresowej. Jako uzasadnienie takiego posunięcia podano, oprócz skomunikowania planowanego portu lotniczego Kielce-Obice, odtworzenie „szlaku staropolskiego” i otwarcie regionu w kierunku południowo-zachodnim[39].

Istniejące odcinki dróg ekspresowych w województwie świętokrzyskim (kolejno: odcinek, długość, koszt, data budowy):

1. Droga ekspresowa S7
2. Droga ekspresowa S74
 • Kielce–Cedzyna: 6,8 km; 361 mln zł; 2009–2011[36].

Strategicznymi dla rozwoju północnej części województwa świętokrzyskiego pozostają droga krajowa nr 42 i droga krajowa nr 9, łączące Końskie, Skarżysko-Kamienną, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski.

Miejska komunikacja autobusowa funkcjonuje w pięciu największych miastach: Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Sandomierzu. Żadne z miast województwa świętokrzyskiego nie posiada linii tramwajowej.

Transport kolejowy | edytuj kod

EN57 na moście przez Czarną Nidę. Linia kolejowa nr 73

Według stanu z 31 grudnia 2013 roku w województwie świętokrzyskim znajdowało się 696 km eksploatowanych linii kolejowych (15. miejsce w kraju), z czego 324 km to linie jednotorowe, natomiast 372 km – dwu- i więcej torowe. 552 km linii kolejowych było zelektryfikowanych[40]. W porównaniu do 1999 roku, tj. utworzenia województwa, liczba kilometrów eksploatowanych linii kolejowych spadła o 56 km (z 752 km)[41].

Podstawowymi liniami są: linia nr 8 Warszawa–Kraków, przebiegająca przez Skarżysko-Kamienną, Suchedniów, Kielce, Jędrzejów i Sędziszów, oraz linia nr 61, rozpoczynająca się na stacji kolejowej Kielce i przechodząca w kierunku zachodnim przez Małogoszcz i Włoszczowę. Północną część województwa łączy linia nr 25, która obsługuje ruch pasażerski na odcinku od Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2016 roku w wakacje mają powrócić pociągi osobowe do Sandomierza.

Przez zachodnią część województwa przebiega Centralna Magistrala Kolejowa. Włoszczowa Północ jest jedną z dwóch stacji na tej linii, na których zatrzymują się pociągi pasażerskie.

Przewozy pasażerskie w województwie organizuje świętokrzyski oddział spółki Przewozy Regionalne. W pociągach Regio obowiązuje oferta specjalna „Bilet Świętokrzyski”. Dostępne są połączenia na czterech odcinkach: Ostrowiec Świętokrzyski–Skarżysko-Kamienna, Skarżysko-Kamienna–Kielce, Kielce–Żelisławice i Kielce–Klimontów. Obejmują one łącznie 48 stacji i przystanków kolejowych[42].

Nie funkcjonują połączenia pasażerskie z siedmioma miastami powiatowymi: Sandomierzem (24,5 tys. mieszkańców), Końskimi (20 tys.), Buskiem-Zdrojem (16,5 tys.), Staszowem (15,5 tys.), Pińczowem (11 tys.), Opatowem (6,5 tys.) i Kazimierzą Wielką (5,5 tys.).

Najważniejszymi węzłami kolejowymi dla gospodarki województwa świętokrzyskiego są: Kielce, Skarżysko-Kamienna i Sędziszów, a nadto stacje związane z przemysłem wydobywczym i przetwórstwem: Rykoszyn, Sitkówka Nowiny, Małogoszcz i Ożarów[43].

Tabor kolejowy | edytuj kod

EN96 Elf

Województwo świętokrzyskie jest właścicielem 15 pojazdów zakupionych przez Urząd Marszałkowski.

Transport lotniczy | edytuj kod

Świętokrzyskie jest jednym z trzech województw – obok opolskiego i podlaskiego – nieposiadającym czynnego portu lotniczego. Siedziba władz województwa świętokrzyskiego, Kielce, położone są pomiędzy pięcioma lotniskami – Warszawa-Okęcie (ok. 174 km), Łódź-Lublinek (ok. 147 km), Kraków-Balice (ok. 127 km), Rzeszów-Jasionka (ok. 155 km) i Lublin-Świdnik (ok. 189 km). Został również oddany do użytku port lotniczy Radom-Sadków (ok. 82 km), choć według stanu na koniec 2014 roku nie przyjmował pasażerów.

Śmigłowiec na lotnisku Kielce-Masłów (2011)

Władze Kielc podjęły w 2006 roku decyzję o budowie portu lotniczego Kielce-Obice na granicy dwóch gmin – Morawicy i Chmielnika. Początkowo samorząd województwa świętokrzyskiego forsował projekt budowy portu lotniczego pod Kielcami w oparciu o istniejące w Masłowie lotnisko sportowe. Zrezygnował z niego w 2014 roku, wskazując tereny w Obicach jako zarezerwowane na potrzeby portu lotniczego[50].

W 2013 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową dla budowy podkieleckiego portu lotniczego. Z końcem tego samego roku wygasła wydana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego promesa zezwalająca na założenie lotniska. Pomimo utrudnień, planowany port lotniczy znalazł się w uchwalonym w 2014 Planie zagospodarowania przestrzennego województwa świętokrzyskiego[39].

Cywilne lotnisko sportowe Kielce-Masłów, posiadające drogę startową o długości 1155 m, może przyjmować samoloty do 20 pasażerów. Rozmowy pomiędzy władzami województwa a prywatną firmą lotniczą na temat uruchomienia regularnych połączeń zakończyły się fiaskiem[51].

Administracja i polityka | edytuj kod

Budynek Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

Samorząd wojewódzki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

Organem uchwałodawczym jest Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, składający się z 30 radnych[52], którzy są wybierani przez mieszkańców województwa w 4 okręgach wyborczych. Sejmik wybiera organ wykonawczy województwa, którym jest zarząd województwa, składający się z 5 członków z przewodniczącym mu marszałkiem. Siedzibą sejmiku województwa są Kielce[53].

Zarząd województwa świętokrzyskiego w kadencji 2018–2023[54]:

W wyborach do sejmiku świętokrzyskiego w 2014 Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 17 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 8, Platforma Obywatelska – 3, a SLD Lewica Razem – 2[55]. Przewodniczącym sejmiku V kadencji został wybrany Arkadiusz Bąk, zaś wiceprzewodniczącymi: Tadeusz Kowalczyk, Andrzej Pruś i Grigor Szaginian[56].

W wyborach do sejmiku świętokrzyskiego w 2018 roku, Prawo i Sprawidliwość uzyskało 16 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe – 9, Koalicja Obywatelska – 3, SLD Lewica Razem oraz Projekt Świętokrzyskie – po 1[57].

Marszałkowie województwa świętokrzyskiego:

Administracja rządowa | edytuj kod

Organem administracji rządowej jest wojewoda, wyznaczany przez Prezesa Rady Ministrów. Siedzibą wojewody są Kielce[53].

Wojewodowie świętokrzyscy:

Polityka | edytuj kod

Mieszkańcy województwa wybierają łącznie 16 posłów na Sejm w okręgu wyborczym nr 33, który pokrywa się z granicami województwa[58]. Mieszkańcy wybierają 3 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych[59].

Do Parlamentu Europejskiego jest wybieranych 7 posłów z okręgu wyborczego nr 10, który obejmuje także województwo małopolskie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-05-20] .
 2. a b Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2014 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2014-07-24. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507
 3. Raport o stanie lasów w Polsce 2012, Warszawa: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, 2013, s. 78, ISSN 1641-3229 .
 4. a b Jerzy Szczepański, Wstęp, w: Świętokrzyski słownik biograficzny, t. 2, pod red. tegoż, Kielce 2009, s. 5–7.
 5. a b Stan ludności na dzień 31 grudnia 2018.
 6. Polska w liczbach, świętokrzyskie, w oparciu o dane GUS.
 7. SuperS. User SuperS., Stopa bezrobocia w powiatach województwa świętokrzyskiego, www.wup.kielce.pl [dostęp 2019-05-03]  (pol.).
 8. Rozporządzenie w sprawie połączenia gmin, ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. premier.gov.pl. [dostęp 2015-01-02].
 9. Świętokrzyskie odwiedziło 3,5 mln turystów. portalsamorzadowy.pl. [dostęp 2016-09-27].
 10. a b Szkoły wyższe i ich finanse w 2012 r., Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2103, s. 82, ISSN 1506-2163 .
 11. a b Ranking Uczelni Akademickich 2014. perspektywy.pl. [dostęp 2014-12-08].
 12. Wykaz uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych. polon.nauka.gov.pl. [dostęp 2014-12-08].
 13. Monika Stachowicz, Innowacje w usługach komunalnych. Przykład województwa świętokrzyskiego, Kielce 2012, s. 124.
 14. Bartosz Jarosiński, Świętokrzyskie w dobie zmian 1999–2006. Studium polityki regionalnej, Kielce 2011, s. 13.
 15. Rocznik statystyczny województwa świętokrzyskiego 2013, Kielce: Urząd Statystyczny, 2014, s. 361, ISSN 1640-0100 .
 16. Stowarzyszenie Producentów Cementu.
 17. Lista 500 – woj. świętokrzyskie. polityka.pl. [dostęp 2014-12-08].
 18. Budżet województwa świętokrzyskiego na 2014. [dostęp 2014-12-08].
 19. a b c d e f g h Rocznik statystyczny województwa świętokrzyskiego 2013, Kielce: Urząd Statystyczny, 2014, s. 32, 35–37, ISSN 1640-0100 .
 20. Rocznik Statystyczny Województw 2014, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 12 stycznia 2015, s. 625, ISSN 1230-5820 .
 21. a b c Ubóstwo w Polsce w świetle badań GUS. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013, s. 20. ISBN 978-83-7027-536-5.
 22. GUS, Ubóstwo w Polsce w latach 2015 i 2016, stat.gov.pl [dostęp 2019-11-22]  (pol.).
 23. Wykaz NKA dla lokalizacji Ab. Służb Alarmowych 112 (pol.). uke.gov.pl. [dostęp 2014-12-27].
 24. Zabezpieczenie operacyjne województwa świętokrzyskiego. straz.kielce.pl. [dostęp 2015-01-06].
 25. Dane statystyczne za 2013 rok. mswia.gov.pl. [dostęp 2015-01-05].
 26. Zestawienie efektów pracy w 2013. strazmiejska.kielce.pl. [dostęp 2015-01-05].
 27. a b c Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 7 października 2014 r. w sprawie utworzenia niektórych sądów rejonowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1404).
 28. Jednostki nadrzędne, jednostki podległe. kielce.so.gov.pl. [dostęp 2015-01-03].
 29. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1121).
 30. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2014 r. w sprawie utworzenia niektórych sądów rejonowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1683).
 31. Status prawny. kielce.wsa.gov.pl. [dostęp 2015-01-03].
 32. a b c d Rocznik statystyczny województwa świętokrzyskiego 2013, Kielce: Urząd Statystyczny, 2014, s. 102–105, ISSN 1640-0100 .
 33. Areszt Śledczy w Kielcach. sw.gov.pl. [dostęp 2015-01-03].
 34. Zakład Karny w Pińczowie. sw.gov.pl. [dostęp 2015-01-03].
 35. a b Transport. Wyniki działalności w 2013 r., Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2014, s. 125, 132, ISSN 1506-7998 .
 36. a b c d e f g h i Mapa stanu budowy dróg w woj. świętokrzyskim. gddkia.gov.pl. [dostęp 2014-12-08].
 37. Świętokrzyskie: Pierwszy profesjonalny MOP otwarty. rynekinfrastruktury.pl, 12 grudnia 2013. [dostęp 2014-12-31].
 38. Obwodnica Skarżyska otwarta – świąteczny prezent od drogowców dla kierowców, ProSkarżysko, 18 grudnia 2019 [dostęp 2020-09-29]  (pol.).
 39. a b Plan zagospodarowania przestrzennego województwa świętokrzyskiego. Kielce: 2014, s. 379–380.
 40. Transport. Wyniki działalności w 2013 r., Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2014, s. 94, ISSN 1506-7998 .
 41. Bank Danych Lokalnych – linie kolejowe eksploatowane. stat.gov.pl. [dostęp 2014-12-10].
 42. Wykaz stacji i przystanków. przewozyregionalne.pl. [dostęp 2014-12-09].
 43. Transport kolejowy. wrota-swietokrzyskie.pl. [dostęp 2014-12-09].
 44. Paweł Terczyński. Zespoły typu 36WEa Impuls dla Południowej Grupy Zakupowej. „Świat Kolei”. 7/2015, s. 12–18. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962
 45. Impuls dla świętokrzyskiego oficjalnie przekazany (pol.). rynek-kolejowy.pl, 2018-10-19. [dostęp 2018-10-20].
 46. Nowe Impulsy i Elfy2 na regionalnych torach (pol.). 2018-12-14. [dostęp 2018-12-15].
 47. Świętokrzyski Acatus Plus przyjechał do Kielc (pol.). kurier-kolejowy.pl, 2016-05-09. [dostęp 2016-05-10].
 48. Marek Graff. Świętokrzyskie EN81. „Świat Kolei”. 3/2006, s. 4. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962
 49. Paweł Terczyński. Elektryczne zespoły trakcyjne rodziny Elf. „Świat Kolei”. 3/2012, s. 26–33. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962
 50. Marcin Sztandera: Marszałek do Obic? Chce współpracować. Prezydent: Będę wychwalał pod niebiosa. kielce.gazeta.pl, 22 czerwca 2014. [dostęp 2014-12-08].
 51. Marcin Sztandera: Świętokrzyskie bez odlotu Masłów – Warszawa. „Efekt byłby propagandowy”. kielce.gazeta.pl, 6 czerwca 2014. [dostęp 2014-12-08].
 52. Zarządzenie Nr 12/2010 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 1 lutego 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Świętokrzyskiego z 2010 r., Nr 37, poz. 274).
 53. a b (art. 3.) Ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. (Dz.U. z 1998 r. nr 96, poz. 603).
 54. Skład zarządu województwa świętokrzyskiego. sejmik.kielce.pl. [dostęp 2014-12-08].
 55. Obwieszczenie komisarza wyborczego w Kielcach z dnia 22 listopada 2014 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa świętokrzyskiego. s. 138–139.
 56. Radni sejmiku świętokrzyskiego V kadencji. sejmik.kielce.pl. [dostęp 2014-12-08].
 57. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2020-10-23] .
 58. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy (Dz.U. z 2011 r. nr 94, poz. 550).
 59. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1319).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (województwo):
Na podstawie artykułu: "Województwo świętokrzyskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy