Wojna kolonialna


Wojna kolonialna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 26 sty 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojna kolonialna – rodzaj wojny toczonej na terenie kolonii danego państwa lub o kolonie innych państw. Charakterystyczna dla kolonializmu epoki nowożytnej.

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Za pierwsze wojny kolonialne uznaje się wojny Portugalii i konkwisty Hiszpanii, które były skutkiem wielkich odkryć geograficznych. Prowadzone były w Ameryce Środkowej i Południowej w XVI wieku. Skierowane przeciwko tamtejszej ludności rdzennej - Indianom.

Wojna angielsko-francuska o dominację w Ameryce Północnej | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wojna o panowanie w Ameryce Północnej.

W latach 1754-1763, pomiędzy Wielką Brytanią a Francją miała miejsce wojna o hegemonię w Ameryce Północnej. Bliskość równoczesnej kolonizacji obecnego terytorium USA przez Anglików oraz Kanady przez Francuzów powodowała realną możliwość utraty nowo zdobytych kolonii i wpływów na rzecz rywala. Oba kraje nie miały zamiaru zrzec się swoich terytoriów.

Wykorzystując fakt równie napiętej sytuacji w Europie (wojna siedmioletnia), Anglicy rozpoczęli działania zbrojne. Na początku wojny żadna ze stron nie osiągała znaczącej przewagi. Wygrana Anglików w Bitwie o Rzekę św. Wawrzyńca przechyliła szalę zwycięstwa na ich stronę. W łatwy sposób dostali się na tereny obecnej Kanady i ostatecznie pokonali znajdujące się tam siły francuskie. Wielka Brytania umocniła swoją pozycję jako imperium światowe, ale największy koszt zapłacili mieszkańcy kolonii, na których terenie toczyły się walki.

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rewolucja amerykańska.

Wzrost poczucia narodowego wśród angielskich kolonistów Ameryki oraz fatalna polityka ceł na towary tam eksportowane, wywołały wzrost nastrojów separatystycznych wśród Amerykanów. W roku 1775 rozpoczęło się powstanie kolonii wschodniego wybrzeża kontynentu, które w ciągu zaledwie paru tygodni przerodziło się w wielką rewolucję. Po serii zwycięskich batalii oraz ogłoszeniu niepodległości przez USA, Anglicy zaprzestali w jakikolwiek sposób starać się o ponowne przejęcie inicjatywy w utraconych dominiach.

Wojna ta ukazała również niechęć do prowadzenia wojny przez rząd w Londynie. Ze względu na późniejsze wojny Brytyjczyków o swoje inne kolonie (np. wojny opiumowe czy powstanie Maorysów na Nowej Zelandii), taka polityka była ewenementem ukazującym pewną chwilową słabość Imperium. Rewolucja amerykańska jest najlepszym przykładem przegranej wojny o kolonie i późniejszych konsekwencjach niepodjęcia prób ich odzyskania.

Brytyjskie wojny kolonialne w XIX wieku | edytuj kod

Wojny kolonialne prowadzone były przez Brytyjczyków przez cały wiek XIX w Afryce, Azji i Oceanii:

Wojny kolonialne w wieku XX | edytuj kod

Większość krajów Afryki oraz Azji otrzymała niepodległość na drodze pokojowej. Wyjątkiem była polityka Francji, która broniła swoich kolonii i angażowała swoje wojska w walkach w Indochinach oraz w Algierii. Mimo że Francja obu wojen militarnie nie przegrała, to politycznie musiała uznać niepodległość obu państw odpowiednio w 1954 oraz 1962 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. wojny burskie, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-06-23] .
Na podstawie artykułu: "Wojna kolonialna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy