Wojny kwietne


Kwietne wojny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wojny kwietne) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwietne wojny, wojny kwiatów (nah. xochiyaoyotl) – wojny toczone w XV wieku przez plemiona azteckie po okresie suszy, która miała miejsce w Meksyku w latach 1450-1454.

W wyniku suszy wśród plemion indiańskich Mezoameryki zapanował głód. Kapłani, jako środek zaradczy, uznali potrzebę składania większej liczby ofiar z ludzi. Aby nie zabrakło ofiar, została zawarta umowa pomiędzy Tenochtitlánem, Huexotzengo oraz Tlaxcalą o prowadzeniu pomiędzy sobą, corocznie w ustalonym wcześniej miejscu wojen tzw. guerras floridas. Wojny te toczono zawsze wiosną. Ich jedynym celem było pojmanie jak największej liczby jeńców przeznaczonych na ofiary dla bogów. Ponieważ w 1455 rzeczywiście plony były wysokie (padały obfite deszcze), umocniło to przekonania Azteków o słuszności kapłańskich żądań.

Wojny kwietne przyczyniły się też pośrednio do upadku Azteków, gdyż po wylądowaniu Corteza w 1519, plemiona azteckie usiłowały również i w walce przeciwko Hiszpanom stosować reguły "wojen kwietnych", do czego przybysze z Europy nie byli zobligowani. Siłą rzeczy Aztekowie starali się przeciwników obezwładnić, ale nie zabić. Tymczasem konkwistadorzy prowadzili normalną walkę. Stąd bardzo wysokie straty pośród Indian w starciach z Hiszpanami.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wojny kwietne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy