Wola Duchacka Wschód


Wola Duchacka Wschód w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na ul. Walerego Sławka wraz z osiedlem Wola Duchacka Wschód

Wola Duchacka Wschódosiedle na południu Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Granicę wschodnią i południową osiedla stanowi ul. Nowosądecka, na zachodzie jest to ul. Walerego Sławka (tam osiedle graniczy z Wolą Duchacką Zachód). Północną granicę stanowią ul. Wielicka i ul. Kamieńskiego. Często Wolę Duchacką Wschód i Wolę Duchacką Zachód określa się po prostu jako Wola Duchacka.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wola Duchacka to dawna wieś leżąca na pograniczu Krzemionek Podgórskich i Pogórza Wielickiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1364 roku. W tym czasie właściciel J. Melsztyński przeniósł wieś na prawo niemieckie. Zapewne wówczas wytyczono ulicowy układ zabudowy (wzdłuż ob. ul. Malborskiej) oraz łanowy, południkowy rozłóg pól. Od końca XIV w. do rozbiorów Polski wieś stanowiła własność klasztoru Św. Ducha w Krakowie. Od początku XIX w. wieś należała do prywatnych właścicieli, w tym czasie założono zespół dworski przy ob. ul. Malborskiej (zachowana część zabudowy gospodarczej, budynek mieszkalny i pozostałości parku krajobrazowego). W drugiej połowie XIX w. Wola Duchacka liczyła ok. 400 mieszkańców i 60 domów.

W 1928 na wschodnim skraju Woli Duchackiej zlokalizowano część Krakowskiej Fabryki Kabli. W latach 30. poprzedniego stulecia w centrum wsi wzniesiono budynek szkoły. W 1942 roku na granicy z Podgórzem Niemcy założyli obóz pracy przymusowej, przekształcony w 1944 w obóz koncentracyjny w Płaszowie. W 1948 erygowano parafię Zmartwychwstania Pańskiego, a w latach 1975–1988 wzniesiono kościół według projektu A. Mazura, poświęcony w 1976 przez kard. Karola Wojtyłę W latach 50. wytyczono obecną ul. Kamieńskiego.

W 1961 u zbiegu ulic W. Kamieńskiego i Swoszowickiej powstał rezerwat przyrody nieożywionej Bonarka. W latach 70. i 80. w południowej części wsi wzniesiono os. Wola Duchacka.

Od 1991 Wola Duchacka Wschód należy do XI dzielnicy samorządowej Podgórze Duchackie.

Pochodzenie nazwy | edytuj kod

Nazwa "Wola Duchacka" pochodzi od apelatywu wola, co oznacza "wieś zwolniona okresowo z płacenia danin". Drugi człon nazwy wywodzi się z apelatywu duchaki, czyli "członkowie Zakonu Św. Ducha". Najstarsze zapisy pochodzą z 1364 (wtedy wieś nazywano "Wolia") i z 1464 (wówczas pojawiła się po raz pierwszy obecna nazwa "Wola").

Ważne miejsca | edytuj kod

Typowy blok na osiedlu
  • Gimnazjum nr 27 przy ul. Malborskiej
  • Szkoła Podstawowa przy ul. Malborskiej 98 kierowana przez Stowarzyszenie Rodziców (szkoła publiczna, niesamorządowa)
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 przy ul. Czarnogórskiej 14; (Gimnazjum Integracyjne nr 75 i Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 90)
  • kościół i parafia księży Zmartwychwstańców przy ul. Szkolnej
  • Sala Królestwa Świadków Jehowy przy ul. Nadzieja 27 (zbory: Kraków–Wola Duchacka, Kraków–Kozłówek[1])

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-14] .
Na podstawie artykułu: "Wola Duchacka Wschód" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy