Wolne miasto (film)


Wolne miasto (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wolne miasto – polski czarno-biały film wojenny w reżyserii Stanisława Różewicza z 1958 roku. Tematem filmu jest bohaterska obrona Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 1939 roku.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Był to pierwszy polski film o wrześniu 1939 roku. Reżyser przedstawił w nim dramat grupy cywilów - pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku - wciągniętych w tryby wielkiej historii. Filmowi autentyzmu dodają wykorzystane fragmenty archiwalnych zdjęć filmowych z ataku na pocztę.

Zdjęcia filmowe były realizowane w Gdańsku (Dworzec Główny), Sopocie i Gdyni.

Debiut filmowy aktora Piotra Fronczewskiego[1].

Treść | edytuj kod

Gmach Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku

Jest rok 1939. Na terenie Wolnego Miasta Gdańska narasta hitlerowski terror, nasilają się szykany i prześladowania polskiej ludności ze strony gdańskich Niemców. Początek filmu opowiada o codziennym życiu Polaków w tej napiętej atmosferze. 1 września rozpoczyna się II wojna światowa. Zaatakowani pracownicy Poczty Polskiej w Śródmieściu Gdańska barykadują się w gmachu poczty i stawiają zbrojny opór Niemcom. Polacy w budynku walczą i liczą na szybką odsiecz z pobliskiej Polski. Jednak pomoc nie nadchodzi, a Niemcy wprowadzają do walki artylerię, wozy bojowe i miotacze płomieni. Obrońcom kończy się amunicja i ponoszą duże straty w ludziach. Trwa wewnętrzna agonia poczty. W końcu po 12 godzinach rozpaczliwej walki pocztowcy poddają się. Po stronniczym procesie giną rozstrzelani.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Filmweb.pl – Piotr Fronczewski
  2. Fototeka – Danuta Królska

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wolne miasto (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy