World Register of Marine Species


World Register of Marine Species w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The World Register of Marine Species (WoRMS) – baza danych, której rola polega na zapewnieniu autorytatywnego i pełnego zbioru nazw organizmów morskich[1].

Zawartość | edytuj kod

Zbiory zawarte w rejestrze są edytowane i aktualizowane przez zespół naukowców, który jest podzielony na wydziały pod względem grup organizmów. Zajmuje się on taksonowaniem i kontrolą jakości przetwarzanych informacji. Do zadań WoRMS należy utrzymywanie prawidłowych nazw wszystkich organizmów morskich, dostarczanie informacji na temat synonimów oraz nieprawidłowych nazw, co jest niezbędne, ponieważ proces odkrywania i opisywania nowych gatunków jest procesem kontynuowanym, a wszelkie aktualizacje są na bieżąco publikowane.

Historia | edytuj kod

Tworzenie WoRMS zostało zapoczątkowane w 2008, gdy dokonano przejęcia zasobów Europejskiego Rejestru Gatunków Morskich[2], którego działalność była finansowana w przede wszystkim przez Unię Europejską. Miejscem realizacji projektu był Flanders Marine Institut (Flandryjski Instytut Morski) w Ostendzie w Belgii i tam również zlokalizowano siedzibę World Register of Marine Species. W następnej kolejności podpisano umowy dotyczące korzystania z baz danych Global Biodiversity Information Facility i Encyclopedia of Life, które zapewniają przedstawianie pełnych informacji w zakresie pełnej różnorodności biologicznej. Dzięki temu do 2010 stworzono pełny rejestr wszystkich gatunków morskich zgodny z danymi Census of Marine Life[3]. Do lutego 2016 WoRMS zawierał dane dotyczące 230389 gatunków morskich, z czego dane dotyczące 221026 zostały potwierdzone. Obecnie celem WoRMS jest ujęcie w rejestrze wszystkich ok. 240000 gatunków.

Przypisy | edytuj kod

  1. "Towards a World Register of Marine Species". World Register of Marine Species [dostęp 2009-02-16]
  2. "About". World Register of Marine Species [dostęp 2013-08-24]
  3. Catherine Brahic "How many species live in the sea?". New Scientist 2008-06-25
Na podstawie artykułu: "World Register of Marine Species" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy