Wrexham


Na mapach: 53°02′46″N 2°59′35″W/53,046111 -2,993056

Wrexham w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wrexham (wym. ˈrɛksəm, wal. Wrecsam, wym. ˈwrɛksam) – przemysłowe miasto w północno-wschodniej Walii. Pełni funkcje centrum administracyjnego hrabstwa miejskiego Wrexham. Liczba mieszkańców: 42 576 (2001). W mieście tym działa Glyndŵr University (dawniej NEWI). Wrexham jest miastem partnerskim Raciborza.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze artefakty świadczące o obecności człowieka na terenie dzisiejszego Wrexham datowane są na okres około 8000 lat temu. Pierwsza znana osada na tym terenie nazywała się Wristleham Castle. Wristleham – typ zamku nazywany również Motte-and-bailey, znajdujący się w miejscu gdzie obecnie jest Erddig Park, to budowla, którą wzniesiono w 1161.

Edward I, angielski król, budowniczy zamków, które miały powstrzymywać Walijczyków przed odzyskaniem niepodległości – miał podobno przebywać w Wrexham w roku 1294 – w drodze na wyprawę, której celem było zgniecenie rewolty księcia Madoga (ap Llywelyn) Miasto Wrexham w momencie utworzenia w roku 1536 było początkowo częścią okręgu Denbighshire i istniał wyraźny podział na dwie dzielnice Wrexham Regis – kontrolowana przez króla oraz Wrexham Abbot – starsza część miasta, wcześniej należąca do opactwa Valle Crucis Abbey w pobliskim Llangollen. Do pierwszej połowy XVIII wieku Wrexham było małym miastem targowym, gdzie mieszkało około 2000 mieszkańców, natomiast w ostatniej dekadzie tego samego wieku w rezultacie rewolucji przemysłowej Wrexham rozbudowało się znacząco, stając na czele miast posiadających bardzo rozbudowany przemysł.

W 1762 przemysłowiec Wilkinson (1728-1808) zwany również "Iron Mad Wilkinson" (Wilkinson Stalowy Szaleniec) otworzył hutę stali Bersham w 1793 oraz odlewnię w Brymbo.

Rok 1848 to rok wydanie pierwszej gazety w Wrexham, a w mieście funkcjonowało wiele garbarni oraz browarów. W XIX wieku Wrexham uzyskało status niezależnego okręgu.

Cmentarz | edytuj kod

Na cmentarzu znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii, Cheshire i Shropshire[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. H, www.polishresettlementcampsintheuk.co.uk [dostęp 2016-05-11] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (market town):
Na podstawie artykułu: "Wrexham" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy