Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo


Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Miejsce obsługi rowerzystów (MOR) w Łomży

Wschodni Szlak Rowerowy Green Veloszlak rowerowy prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Spis treści

Opis szlaku | edytuj kod

Trasa szlaku przebiega przez pięć parków narodowych. Cztery parki znajdują się w województwie podlaskim, tj. Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz Białowieski Park Narodowy, natomiast w województwie lubelskim na szlaku znajduje się Roztoczański Park Narodowy.

Trasa główna i lokalne odcinki łącznikowe mają łączną długość 2071 km. Jest to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce. Wzdłuż szlaku rowerowego wybudowano 228 miejsc obsługi rowerzystów (MOR). Green Velo stanowi połączenie miejscowości oraz obiektów o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej.[1]

Na zdecydowanej większości trasy szlak biegnie po obszarach nizinnych, łatwych do uprawiania turystyki rowerowej. Wyjątkiem jest odcinek Rzeszów-Przemyśl biegnący przez Pogórze Dynowskie i Pogórze Przemyskie[2], wymagający większego przygotowania fizycznego.

Wyróżnienia | edytuj kod

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w 2014 roku zajął drugie miejsce w konkursie Dziennikarzy i MT Polska na najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko targowe "HOMO TURISTICUS" podczas XII Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw[3]. W 2015 roku stoisko Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo zdobyło wyróżnienie za najciekawszą aranżację podczas XX Targów Turystyki i Wypoczynku LATO 2015[4]. W tym samym roku stoisko promujące Green Velo otrzymało I nagrodę za najbardziej aktywne stoisko podczas targów GLOBalnie w Katowicach[5].

W celu promocji Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo nakręcono również materiał filmowy. Spot promujący Green Velo został podwójnie nagrodzony podczas jubileuszowego Film AT–Fim, Art & Tourism Festiwal w Warszawie w 2015 roku[6].

Kampania promocyjna Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, na którą przeznaczono 25 mln złotych, została wyróżniona medalem i dyplomem MERCURIUS GEDANENSIS przez jury Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego w Gdańsku[7].

Oznakowanie Green Velo | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wschodni szlak rowerowy w liczbach | Green Velo, Green Velo [dostęp 2016-03-02] .
  2. SzymonS. Nitka SzymonS., Podkarpackie Green Velo: z Przemyśla do Rzeszowa, „Znajkraj”, 8 sierpnia 2017 [dostęp 2017-09-14]  (pol.).
  3. Aktualności: Sukces na targach TT Warsaw !!!, projekt.greenvelo.pl [dostęp 2016-03-02] .
  4. Aktualności: Sukces stoiska GREEN VELO na targach LATO, projekt.greenvelo.pl [dostęp 2016-03-02] .
  5. Aktualności: Szlak Green Velo z nagrodą na targach w Katowicach, projekt.greenvelo.pl [dostęp 2016-03-02] .
  6. Aktualności: Podwójny sukces spotu Green Velo na Festiwalu Filmów Turystycznych w Warszawie, projekt.greenvelo.pl [dostęp 2016-03-02] .
  7. Aktualności: Gorący targowy weekend dla Green Velo!, projekt.greenvelo.pl [dostęp 2016-03-02] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy