Wskaźnik wolności gospodarczej


Wskaźnik wolności gospodarczej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa państw według wskaźnika wolności gospodarczej (2014)

Wskaźnik wolności gospodarczej, IEF (ang. Index of Economic Freedom) – miernik odzwierciedlający restrykcyjność przepisów oraz zakres stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata, publikowany przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation.

Spis treści

Metodologia | edytuj kod

Każdemu państwu przyznawana jest punktacja według 50 niezależnych zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą:

Wyższy wynik punktowy danego kraju oznacza mniejszy zakres interwencji państwa w gospodarkę i większą wolność gospodarczą. W ten sposób powstaje ranking państw od największej ilości punktów do najmniejszej, czyli od państw o największej wolności gospodarczej do państw o „ucisku w gospodarce”. W zależności od wyniku punktowego państwa są dzielone na 5 kategorii: wolny, w zasadzie wolny, umiarkowanie wolny, w zasadzie bez wolności i bez wolności.

Ranking | edytuj kod

Poziom wolności gospodarczej w Polsce prezentuje poniższa tabela[1]:

.

Od początku istnienia rankingu najwyższe miejsce nieprzerwanie zajmuje Hongkong, a drugie Singapur. W 2017 roku najniższe miejsce zajęła Korea Północna.

W roku 2017 w Europie najbardziej wolna gospodarczo jest Szwajcaria (4 miejsce), a najmniej Ukraina (166 miejsce). Najlepszy wynik spośród krajów unijnych ma Estonia (6 miejsce), najgorszy Grecja (127 miejsce)[2].

Kraje o niestabilnej sytuacji politycznej (Afganistan, Irak, Syria, Jemen, Libia, Somalia, Sudan) nie są klasyfikowane. Nie uwzględnia się też krajów z bardzo małą liczbą ludności (Andora, Antigua i Barbuda, Grenada, Liechtenstein, Monako, San Marino, Saint Kitts i Nevis, Tuvalu, Watykan), ponieważ uzyskane przez nie miejsca byłyby nieadekwatne do poziomu wolności.

Przypisy | edytuj kod

  1. Poland Economic Freedom Chart.
  2. rankings of trade, business, fiscal, monetary, financial, labor and investment freedoms.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wskaźnik wolności gospodarczej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy