Wspaniała rzecz


Wspaniała rzecz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wspaniała rzecz (ang. Beautiful Thing) – melodramat produkcji brytyjskiej w reżyserii Hettie MacDonald z 1996 r. traktujący o gejowskiej miłości dwóch nastolatków z Londynu. Scenariusz filmu napisany został na podstawie sztuki teatralnej Jonathana Harvey'ego.

Film był debiutem reżyserskim Hettie MacDonald. Film zdobył popularność wśród widzów: stał się filmem kultowym[1] w środowisku brytyjskich gejów, powstało kilka fanklubów filmu, a w styczniu 2004 r. film zajął pierwsze miejsce na liście 10 najlepszych gejowskich filmów wszech czasów brytyjskiego magazynu „Out[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

15-letni Jamie mieszka z matką w typowym blokowisku w południowym Londynie. Matka nie radzi sobie z synem, drażni ją marzycielskie usposobienie chłopaka i opuszczane lekcje gimnastyki. Niespodziewanie w ich mieszkaniu pojawia się Ste – chłopak z sąsiedztwa, który musi ukrywać się przed sadystycznym ojcem. Rozpoczyna się romantyczna przygoda, rodzi się pierwsze, nieśmiałe uczucie.

Aktorzy i role | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Realizacja filmu | edytuj kod

Sceny do filmu były kręcone w następujących miejscach w Londynie:[5]

Zobacz lokalizację miejsca kręcenia filmu na GoogleMaps

Produkcje teatralne | edytuj kod

Pierwowzorem filmu jest scenariusz Jonathana Harveya do sztuki teatralnej o tym samym tytule. Doczekała się ona kilku realizacji w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, a także w Polsce:

Soundtrack | edytuj kod

Muzyka do filmu jest przypomnieniem przebojów popularnej w latach 60. XX w. amerykańskiej grupy Mamas & Papas oraz ich wokalistki Mamy Cass zaadaptowanych do scenariusza przez Johna Altmana. Przez fabułę przeplata się 16 utworów wraz z wykorzystanym w finałowej scenie evergreenem Dream a Little Dream of Me.

 Osobny artykuł: Wspaniała rzecz (ścieżka dźwiękowa).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Ultimate "Beautiful Thing" Slang List
  2. Najlepsze filmy gejowskie, "Wiadomości – Onet.pl Film", 21 stycznia 2004 r.
  3. Wspaniała rzecz – obsada w bazie Filmweb
  4. Informacje o nagrodach podane za serwisem IMDb.com
  5. Informacje o lokalizacji podane za serwisem IMDb.com
  6. Piękne rzeczy – Teatr Junior – obsada, reżyseria, aktorzy – GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT – trojmiasto.pl, kultura.trojmiasto.pl [dostęp 2017-11-27]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Wspaniała rzecz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy