Wstążka (komputery)


Wstążka (informatyka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wstążka (komputery)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przykładowa wstążka

Wstążka (ang. Ribbon, Microsoft Fluent UI) – element interfejsu użytkownika, zastępujący tradycyjne menu i paski narzędzi. Wstążka po raz pierwszy pojawiła się w pakiecie biurowym Microsoft Office 2007.

Ideą wstążki było stworzenie funkcjonalnej części interfejsu użytkownika, która umieściłaby wszystkie funkcje oprogramowania w jednym miejscu, czyniąc je łatwymi do znalezienia i użytkowania.

Spis treści

Wstążka w Microsoft Office 2007 | edytuj kod

Wstążka, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w pakiecie biurowym Microsoft Office 2007, zastąpiła paski narzędzi i menu. Według firmy Microsoft miała ona uporządkować wszystkie funkcje w sposób, aby były bardziej podręczne. Nowy interfejs nie został jednak umieszczony we wszystkich programach - obecny jest w tylko w Word, Excel, PowerPoint, Access oraz w niektórych elementach Outlooka.

Wstążka to pasek przycisków i ikon posegregowanych w tematyczne karty. Każda aplikacja posiada inny układ kart, w zależności od funkcji, które dany program oferuje. Na przykład Word oferuje kartę związaną z pracą z korespondencją seryjną i tworzeniem listów, podczas gdy Excel posiada kartę ułatwiającą korzystanie z komórek.

Niektóre karty dostępne są tylko w określonych momentach. Np. karty pomagające w formatowaniu obrazów pojawiają się, gdy zaznaczymy obraz.

Wstążka - wydanie 2009 | edytuj kod

Nowa wersja interfejsu wstążki pojawiła się pod koniec 2008 roku. We wczesnym wydaniu systemu operacyjnego Windows 7 ukazały się programy Paint oraz WordPad wyposażone w odświeżony interfejs wstążki. Implementacja interfejsu zadziwiła, gdyż nie do końca jest zgoda z założeniami Microsoftu z 2007 roku (wstążka miała być stosowana tylko w złożonych, rozbudowanych programach, celem uproszczenia dostępu do funkcji)[1].

Nowy wygląd otrzymała też kolejna wersja Windows Movie Maker, wchodzącego w skład pakietu Windows Live. Podczas testów wersji alfa ujawniono, że pakiet biurowy Office 2010 w całości będzie posiadał odświeżony wygląd[2]. Nowa wstążka pojawiła się we wszystkich programach pakietu.

W nowej wstążce delikatnie zmieniono układ elementów. Przycisk z menu głównym programu nie jest już okrągły, a prostokątny i znajduje się w jednej linii z kartami wstążki. Rozszerzono również możliwość organizacji wstążki przez użytkownika.

Wstążka w innych programach | edytuj kod

Microsoft zdecydował się na udostępnienie wstążki dla innych aplikacji na licencji Office UI. Interfejs ten jest używany przez rosnącą liczbę programów, przykładowo:

Przypisy | edytuj kod

  1. MSDN: Ribbons (ang.). [dostęp 2011-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  2. Redirection, uxevangelist.blogspot.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-18] .
  3. NORMA EXPERT - program do kosztorysowania, alatea.pl [dostęp 2017-11-15]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wstążka (komputery)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy