Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej


Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej – pojęcie z zakresu prawa międzynarodowego, pod którym rozumie się zbrojny akt agresji na terytorium obcego państwa. Za wszczęcie wojny rozumie się także wypowiedzenie wojny napastniczej[1].

W polskim prawie jest to zbrodnia, stypizowana w art. 117 k.k., za którą grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności[2].

Z dniem 8 września 2010 roku weszła nowelizacja Kodeksu karnego[3], która dodała do art. 117 § 3 k.k. nowy czyn zabroniony polegający na publicznym pochwalaniu wszczęcia lub prowadzenia wojny napastniczej, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Definicja zbrodni agresji w polskim prawie karnym
  2. Art. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2010 r. nr 98, poz. 626)

Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 30 września 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy