Wszystko o Ewie


Wszystko o Ewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bette Davis jako Margo Channing Anne Baxter jako Ewa Harrington

Wszystko o Ewieamerykański film fabularny z r. 1950 w reżyserii Josepha L. Mankiewicza na podstawie opowiadania Mary Orr.

Krytycy podkreślali, że Mankiewiczowi udało się obnażyć bezwzględne mechanizmy działające w show-biznesie i umiejętnie skontrastować je z idealistyczną wizją teatru jako miejsca magicznego. Za największą wartość filmu uznawano zwykle kreacje aktorskie – pięcioro odtwórców głównych ról wyróżniono nominacją do Oscara.

Film otrzymał czternaście nominacji do Oscara, ostatecznie zdobył sześć statuetek, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i aktora w roli drugoplanowej (George Sanders).

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Do Margo Channing, starzejącej się gwiazdy Broadwayu, przychodzi skromna, nieśmiała Ewa Harrington, jej zagorzała fanka. Zdobywa zaufanie Margo i zostaje jej sekretarką. Później coraz bardziej zaczyna ingerować w życie prywatne i zawodowe aktorki, a także wkrótce zostaje jej dublerką na scenie. Przez przypadek zastępuje ją w przedstawieniu i otrzymuje pozytywne recenzje. Dzięki protekcji cynicznego krytyka teatralnego Addisona DeWitta i dobrze ukrywanym intrygom Ewa zyskuje duży rozgłos oraz zdobywa rolę, którą pierwotnie miała zagrać Margo.

Obsada | edytuj kod

i inni

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska dubbingowa z roku 1959
Reżyseria: Romuald Drobaczyński
Udział wzięli:

i inni

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Wszystko o Ewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy