Wyżeł niemiecki ostrowłosy


Wyżeł niemiecki ostrowłosy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyżeł niemiecki ostrowłosy jest to jedna z ras psów należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych, w podsekcji psów w typie gończego. Podlega próbom pracy[1].

Charakterystyka ogólna | edytuj kod

Jedną z najstarszych ras wyżłów ostrowłosych wyhodowanych w Niemczech jest niemiecki wyżeł ostrowłosy, choć do niedawna istniała tendencja mieszania ras wyżłów niemieckich, co powodowało problemy dla specjalistów z identyfikacją danego typu. W końcu XIX wieku hodowcy niemieccy czynili starania, by wyhodować psa, który wystawianie zwierzyny łączyłby z aportowaniem i pracą w wodzie. Krzyżowano więc pointery z pudlami i nieznanym już obecnie jagdpudlem. W pierwszym pokoleniu tych krzyżowań uzyskano osobniki zadowalające, jednak drugie pokolenie nie posiadało pożądanych cech.

Umaszczenie u tej rasy może być brązowobiałe lub szarobrązowe, moręgowe z mniejszymi lub większymi, ciemnobrązowymi łatami. Oczy mają barwę brązową

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 297.

Bibliografia | edytuj kod

  • "Psy" – J. Dobroruka, Wydawnictwo "Delta"
  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
Na podstawie artykułu: "Wyżeł niemiecki ostrowłosy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy