Wyżni Ciężki Przechód


Wyżni Ciężki Przechód w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyżni Ciężki Przechód (niem. Oberer Verborgener Durchgang, słow. Vyšný český priechod, węg. Felső-Csehtavi-átjáró[1], ok. 2025 m) – przełączka w bocznej, wschodniej grani Niżnich Rysów w Tatrach Słowackich. Znajduje się w górnej części południowo-wschodniej grani Ciężkiej Turni, powyżej Ciężkich Igieł. Jest to najszersza i najwybitniejsza przełączka w tej grani, w bocznej ścianie południowego filara Ciężkiej Turni[2].

Z Wyżniego Ciężkiego Przechodu na południe, na Ciężki Taras, opada prosty żleb o szerokości około 20 m i różnicy wysokości 130 m. Prawe (patrząc od dołu) ograniczenie żlebu tworzą lite ściany Ciężkiej Baszty, lewe, również lite skały filara Ciężkiej Turni. Śnieg zalega w żlebie zazwyczaj do połowy lipca, gdy wytopnieje, żleb jest bardzo kruchy. Z tego powodu jest dużo łatwiejszy do przejścia zimą, niż latem. Prowadzi nim droga wspinaczkowa ze Zmarzłego Kotła przez Wyżni Ciężki Przechód i Ciężkie Koryto. Po raz pierwszy żlebem przeszedł Zbigniew Korosadowicz 22 grudnia 1931 r. Pierwsze przejście letnie: Róża Drojecka, Tadeusz Orłowski i Jerzy Panek 31 lipca 1938 r. Określili przejście żlebem jako nieco trudne. Jednak Władysław Cywiński idąc nim 28 sierpnia 1999 r., i kilka godzin później idący tym żlebem Edward Lichota określili trudność na III w skali tatrzańskiej, podobnie zespół Z. Kiszela i G. Sowy, który schodząc nim musiał stosować sztywną asekurację. Przewodnik wspinaczkowy Witolda Henryka Paryskiego, który zapewne korzystał z opisu pierwszych jego zdobywców, zaleca zejście z Ciężkiej Turni przez ten przechód. Według W. Cywińskiego jest to nieporozumienie; żleb ten jest niebezpieczny i lepiej zejść Ciężkim Korytem przez Niżni Ciężki Przechód[2].

Autorem nazwy przechodu jest Władysław Cywiński[2].

Widok z Doliny Białej Wody

Przypisy | edytuj kod

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24] .
  2. a b c Władysław Cywiński, Rysy. Przewodnik szczegółowy, tom 9, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2001, ​ISBN 83-7104-027-X
Na podstawie artykułu: "Wyżni Ciężki Przechód" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy