Wyżni Podkrywański Chodnik


Wyżni Podkrywański Chodnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jamski Staw i obszar, przez który przebiega Wyżni Podkrywański Chodnik Rozdroże w Dolinie Furkotnej

Wyżni Podkrywański Chodnik (słow. Vyšný podkrivanský chodnik[1]) – znakowany czerwono szlak turystyczny w słowackich Tatrach Wysokich, część Magistrali Tatrzańskiej od osady Podbańska do Szczyrbskiego Jeziora. Przebiega południowymi podnóżami Krywania i okolicznymi dolinami na wysokości 920–1457 m n.p.m. Wybudowany został w 1889, wówczas nosił nazwę „Reitweg” i był bardzo mylny. Błądził tu w 1906 r. Mieczysław Orłowicz, a w 1914 r. Jan Kasprowicz prowadzący na Krywań malarza Władysława Jarockiego. Przez cały dzień błąkali się perciami wydeptanymi przez woły, wreszcie zamiast na Krywań dotarli do Podbańskiej.

Szlak prowadzi cały czas przez las, jednak potężny wiatr w 2004 r. zmiótł znaczne połacie tego lasu, tak że przez dużą część trasy otwierają się rozległe widoki na Tatry i Liptów. W sierpniu w wiatrołomach zakwitają na różowo olbrzymie łany wierzbówki kiprzycy. Obecnie szlak jest bardzo dobrze oznakowany i istnieją na nim cztery nazwane rozdroża z podaną wysokością n.p.m., wiatami dla turystów i tabliczkami informacyjnymi szlaków:

Łączny czas przejścia całego Wyżniego Podkrywańskiego Chodnika od Podbańskiej do Szczyrbskiego Jeziora 4:45 h, ↓ 4:15 h (czasy przejść na podstawie mapy Tatry Wysokie słowackie i polskie).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
Na podstawie artykułu: "Wyżni Podkrywański Chodnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy