Wybory parlamentarne na Islandii w 2007 roku


Wybory parlamentarne w Islandii w 2007 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wybory parlamentarne na Islandii w 2007 roku) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Islandii odbyły się 12 maja 2007. Islandczycy wybierali 63 członków islandzkiego parlamentu Alþingi w 6 okręgach wyborczych. Po raz pierwszy obowiązywał w nich 5-procentowy próg wyborczy. W wyborach uczestniczyły komitety wyborcze 6 islandzkich partii politycznych. Były to dwie partie dotychczasowej koalicji rządowej Partia Niepodległości i Partia Postępu, trzy partie opozycji parlamentarnej - socjaldemokratyczny Sojusz, Ruch Zieloni-Lewica i Partia Liberalna, oraz nowo założona partia ekologiczna Ruch Islandzki - Żywa Ziemia.

Frekwencja podczas wyborów wyniosła 83,6%. Swoich przedstawicieli do Alþingi wprowadziły wszystkie partie poza nową partią ekologiczną, która nie przekroczyła progu wyborczego. W wyborach najwięcej głosów zdobyła Partia Niepodległości, zwiększając liczbę mandatów o 3. Za to jej partner koalicyjny, Partia Postępu, straciła 5 miejsc. Tym samym koalicja rządząca zdobyła 32 mandaty, czyli miałaby jedynie jeden głos przewagi w parlamencie. Partia Niepodległości zdecydowała się zakończyć 12-letnią koalicję z Partią Postępu i utworzyć nowy rząd z największą partią opozycyjną - Sojuszem.

Najwięcej nowych miejsc w parlamencie zdobył Ruch Zieloni-Lewica.

Z list Partii Niepodległości w okręgu Reykjavík Północ startowała mieszkająca od kilkunastu lat na wyspie Polka Grażyna Okuniewska[1]. Nie udało jej się jednak zdobyć miejsca w parlamencie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Blog wyborczy Grażyny Okuniewskiej
Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne na Islandii w 2007 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy