Wybory parlamentarne na Ukrainie w 2002 roku


Wybory parlamentarne na Ukrainie w 2002 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wybory parlamentarne na Ukrainie 2002 - partie zwycięskie w okręgach wielomandatowych Wybory parlamentarne na Ukrainie 2002 - partie zwycięskie w okręgach jednomandatowych

Wybory parlamentarne na Ukrainie w 2002 roku – wybory do Rady Najwyższej, przeprowadzone dnia 31 marca 2002.

Ordynacja wyborcza | edytuj kod

W 2002 obowiązywały zbliżone zasady, jak w wyborach w 1998. Połowę mandatów w 450-osobowym parlamencie obsadzano z listy krajowej. Listę wyborczą, liczącą do 225 nazwisk, mogły wystawiać wyłącznie zarejestrowane partie polityczne lub bloki wyborcze będące koalicją takich partii. Mandaty podzielono proporcjonalnie pomiędzy te ugrupowania, które przekroczyły wynoszący 4% próg wyborczy, posłami zostali kandydaci według kolejności na liście. Pozostałe 225 miejsc obsadzono w jednomandatowych okręgach wyborczych w drodze głosowania w jednej turze. W przeciwieństwie do poprzednich wyborów nie było możliwości kandydowania zarówno w okręgu, jak i na liście partyjnej.

Główne partie i bloki wyborcze | edytuj kod

Oficjalne wyniki | edytuj kod

Spośród kandydatów „niezależnych” większość na początku kadencji zasiliła frakcje popierające nowo powołany rząd Wiktora Janukowycza.

Wybory na Ukrainie

Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne na Ukrainie w 2002 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy