Wybory parlamentarne w Australii w 2007 roku


Wybory parlamentarne w Australii w 2007 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Federalne wybory parlamentarne w Australii odbyły się 24 listopada 2007 roku. Wyborcy decydowali o obsadzie wszystkich 150 miejsc w Izbie Reprezentantów oraz 40 z 76 mandatów w Senacie. Przyniosły porażkę rządzącej od 1996 roku koalicji Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA), a tym samym koniec rządów premiera Johna Howarda. Premier doznał osobistego upokorzenia, będąc zaledwie drugim w historii szefem rządu, który stracił swój mandat parlamentarny w czasie pełnienia urzędu. Bardzo złe wyniki uzyskali także Australijscy Demokraci, którzy znaleźli się całkowicie poza parlamentem. Do władzy po 13 latach powróciła Australijska Partia Pracy (ALP), która sformowała zaprzysiężony 3 grudnia 2007 gabinet Kevina Rudda.

Barwy partyjne zmieniło 26 ze 149 dotychczasowych jednomandatowych okręgów wyborczych do Izby Reprezentantów. W 22 przypadkach przeszły one z rąk LPA do ALP, w dwóch w przeciwnym kierunku. Dwa mandaty na rzecz ALP straciła również NPA. Na wyborczej mapie Australii zadebiutował też nowy okręg wyborczy Flynn w stanie Queensland, zaś jego pierwszym reprezentantem został Chris Trevor z NPA.

Spis treści

Wyniki | edytuj kod

Izba Reprezentantów | edytuj kod

Wybory odbyły się w 150 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Mapa pokazująca wyniki w poszczególnych okręgach wyborczych do Izby Reprezentantów. Kolor pomarańczowy - ALP, niebieski - LPA, żółty - NPA, zielony - niezależni


Senat | edytuj kod

W każdym ze stanów wybierano po trzech senatorów, zaś w Terytorium Północnym i w Australijskim Terytorium Stołecznym po dwóch. Każdy stan lub terytorium stanowił w całości jeden, wielomandatowy okręg wyborczy. Zastosowano ordynację proporcjonalną. LPA i NPA wystawiły wspólne listy wyborcze. Rubryka "łącznie" oznacza łączną ilość mandatów w Senacie posiadanych po wyborach - z uwzględnieniem tych, które nie były przedmiotem głosowania.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne w Australii w 2007 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy