Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2011 roku


Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2011 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Podział na okręgi wyborcze: czerwone – wygrana Koalicji Kukuriku, niebieskie – wygrana HDZ

Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2011 roku odbyły się 4 grudnia 2011. W ich wyniku wyłoniono łącznie 151 deputowanych do Zgromadzenia Chorwackiego (parlamentu Chorwacji) VII kadencji.

Ordynacja wyborcza przewidywała wybór 140 posłów w 10 okręgach wydzielonych w kraju. W każdym z nich przyznano po 14 mandatów przy zastosowaniu metody d'Hondta i przy obowiązującym progu wyborczym 5% w skali danego okręgu. Jedenasty okręg wydzielono dla Chorwatów mieszkających poza granicami kraju, zmieniona w stosunku do obowiązującego przy poprzednich wyborach ordynacja przewidywała wybór w nim wcześniej przewidzianej liczby 3 posłów. Dwunasty okręg obejmował 8 mandatów przeznaczonych dla przedstawicieli mniejszości narodowych – 3 w podokręgu dla mniejszości serbskiej oraz 5 w jednomandatowych podokręgach dla pozostałych mniejszości (w tym 1 dla Węgrów i 1 dla Włochów).

Wyniki zakończyły się zwycięstwem centrolewicowej opozycyjnej Koalicji Kukuriku, składającej się z Socjaldemokratycznej Partia Chorwacji, Chorwackiej Partii Ludowej – Liberalnych Demokratów, Istryjskiego Zgromadzenia Demokratycznego i Chorwackiej Partii Emerytów, która zdobyła większość bezwzględną w parlamencie. Drugie miejsce zajęła dotąd rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna, która tradycyjnie zdobyła wszystkie 3 mandaty w okręgu obejmującym diasporę. Poza Zgromadzeniem Chorwackim znalazły się m.in. Chorwacka Partia Socjalliberalna i Chorwacka Partia Prawa.

Wyniki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W skład koalicji wchodziły dwie inne partie, których przedstawiciele nie uzyskali żadnych mandatów w parlamencie.
  2. W skład koalicji wchodziła także jedna inna partia, której przedstawiciele nie uzyskali żadnych mandatów w parlamencie.
  3. W jednym z podokręgów mniejszości narodowych zwyciężył kandydat Koalicji Kukuriku (z HNS-LD), tym samym Koalicja Kukuriku faktycznie zdobyła 81 mandatów.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2011 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy