Wybory prezydenckie w Kenii w 2013 roku


Wybory prezydenckie w Kenii w 2013 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory prezydenckie w Kenii odbyły się 4 marca 2013. Zwyciężył w nich Uhuru Kenyatta, na którego zagłosowało 54,4% wyborców. Wiceprezydentem został William Ruto. Frekwencja wyborcza wyniosła 70%[1]. Równocześnie z wyborami prezydenckimi odbyły się wybory parlamentarne.

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 6:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego) i trwało do godziny 17:00 czasu miejscowego (15:00 czasu polskiego)[1]. Wybory odbyły się zgodnie z nową konstytucją (która została przyjęta w referendum), aby zapobiec przemocy do jakiej doszło po wyborach w 2007 roku[2].

Spis treści

Przed wyborami | edytuj kod

Wybory w 2007 zakończyły się pogromami etnicznymi. W starciach między zwolennikami poszczególnych kandydatów zginęło wówczas ponad 1000 ludzi. W tym roku policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa. W kraju do ochrony głosowania skierowano 99 tysięcy funkcjonariuszy[1].

Podczas kampanii wyborczej kandydaci apelowali do obywateli, by podczas poniedziałkowego głosowania nie doszło do powtórki z 2007. Apele nie poskutkowały w pełni. Również przed tymi wyborami nie obyło się bez zamieszek. W nocy w niedzieli na poniedziałek przed rozpoczęciem wyborów w Mombasie doszło do starć ulicznych, w wyniku których zginęło dziewięciu funkcjonariuszy, dwóch cywilów i sześciu napastników. Do drugiego ataku doszło w Kilifi (Prowincja Nadmorska)[3]. Prawdopodobnie sprawcami pierwszego z tych ataków są członkowie lokalnej grupy separatystycznej, która opowiada się za bojkotem poniedziałkowych wyborów. Grupa ta chciała, aby zamiast wyborów odbyło się referendum w sprawie odłączenia się Mombasy od Kenii[4].

Kandydaci | edytuj kod

Do walki o fotel Prezydenta Kenii stanęło ośmioro kandydatów:

Po wyborach | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Kenia. Komisja Wyborcza: wygrywa nieznacznie wicepremier Uhuru Kenyattai. Gazeta.pl, 04.03.2013.
  2. Kenia. Rozpoczęły się wybory prezydenckie. Gazeta.pl, 04.03.2013.
  3. Kenia. Już 17 zabitych w atakach na wybrzeżu przed wyborami. Gazeta.pl, 04.03.2013.
  4. Kenia. Pięciu policjantów zastrzelonych w Mombasie przed wyborami. Gazeta.pl, 04.03.2013.
Na podstawie artykułu: "Wybory prezydenckie w Kenii w 2013 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy