Wybory prezydenckie w Rosji w 2008 roku


Wybory prezydenckie w Rosji w 2008 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory prezydenckie w Rosji odbyły się 2 marca 2008 roku. Gdyby doszło do drugiej tury, odbyłaby się ona 16 marca 2008 roku[1]. Według oficjalnych wyników Centralnej Komisji Wyborczej, wybory wygrał Dmitrij Miedwiediew zdobywając 70,28% głosów.

Spis treści

Wyłanianie kandydatów | edytuj kod

Ugrupowania prokremlowskie | edytuj kod

Zgodnie z konstytucją urzędujący prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie mógł się ubiegać o trzecią kadencję z rzędu.

W listopadzie 2005 roku prezydent Putin nominował na stanowiska wicepremierów dwóch swoich najbliższych współpracowników: ówczesnego szefa swojej administracji Dmitrija Miedwiediewa oraz ministra obrony Siergieja Iwanowa. Zostało to odebrane jako początek wybierania „następcy Putina”.

Oficjalnie 10 grudnia 2007 cztery prokremlowskie partie: Jedna Rosja, Sprawiedliwa Rosja, Agrarna Partia Rosji i Siła Obywatelska przedstawiły Putinowi Dmitrija Miedwiediewa jako kandydata na urząd prezydenta (faktycznie to sam Putin wybrał swojego następcę lub czasowego zastępcę). Putin poparł jego kandydaturę[2].

Ugrupowania komunistyczne | edytuj kod

Plakat wyborczy

Partia komunistyczna wystawiła swojego partyjnego lidera Giennadija Ziuganowa, który już startował w wyborach prezydenckich w 1996 i w 2000 roku.

Inni | edytuj kod

Partie skrajnie prawicowe reprezentowanie w parlamencie zgłosiły kandydaturę swojego lidera Władimira Żyrinowskiego.

Jedynym kandydatem który przeprowadził proces rejestracji swojej kandydatury w Centralnej Komisji Wyborczej był Andriej Bogdanow.

O swoim zamiarze wystartowania poinformował również były mistrz świata w szachach Garri Kasparow, który przewodzi opozycyjnej wobec Kremla Innej Rosji. 12 grudnia 2007 ogłosił jednak, że wycofuje się decyzji o kandydowaniu[3].

Zamiar kandydowania ogłosił także były premier Michaił Kasjanow, jednak nie został on zarejestrowany przez Centralną Komisję Wyborczą.

W efekcie do wyborów przystąpili kandydaci akceptowani przez Kreml.

Oficjalni kandydaci | edytuj kod

Przedwyborcze badania opinii publicznej | edytuj kod

Źródło: http://web.archive.org/web/20040823131500/http://www.levada.ru/vybory2008.html[4]

Oficjalne wyniki | edytuj kod

Obserwatorzy wyborczy | edytuj kod

Centralna Komisja Wyborcza akredytowała ok. 400 obserwatorów wyborczych z zagranicy, czyli o połowę mniej niż w poprzednich wyborach w 2004 roku[5]. Zarówno Zgromadzenie Parlamentarne OBWE[6], jak i Biuro Instytucji Demokratycznych i Ochrony Praw Człowieka OBWE (ODIHR)[7] zrezygnowały z obserwowania wyborów z powodu ograniczeń stawianych przez stronę rosyjską oraz utrudnień, polegających na przykład na opóźnieniu wystawiania wiz dla obserwatorów. Wybory obserwowała grupa obserwatorów wyborczych Wspólnoty Niepodległych Państw. Grupa nie stwierdziła nieprawidłowości w przebiegu wyborów i uznała je za wolne, i prowadzone w przejrzysty sposób, w zgodzie z prawem rosyjskim i standardami międzynarodowymi[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rosja: Wybory prezydenckie 2 marca [1] – artykuł w Gazecie Wyborczej.
  2. Путин назвал выдвижение Медведева шансом сформировать устойчивую власть, vesti.ru.
  3. Kasparow rezygnuje z udziału w wyborach prezydenckich [2] – artykuł w Gazecie Wyborczej.
  4. Левада-Центр > ВЫБОРЫ 2008.
  5. Russia halves election monitors from abroad (ang.). 28 stycznia 2008. [dostęp 7 marca 2008].
  6. OSCE Parliamentary Assembly will not observe Russian election (ang.). 7 lutego 2008. [dostęp 7 marca 2008].
  7. OSCE/ODIHR regrets that restrictions force cancellation of election observation mission to Russian Federation (ang.). 7 lutego 2008. [dostęp 7 marca 2008].
  8. Заявление Миссии наблюдателей от СНГ по результатам наблюдения за подготовкой и проведением выборов Президента Российской Федерации от 2 марта 2008 года (ros.). [dostęp 7 marca 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wybory prezydenckie w Rosji w 2008 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy