Wydrnik


Wydrnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydrnikstruga[1] łącząca jezioro Dąbie w jego zachodniej części z rzeką Świętą. W całości znajduje się na obszarze Szczecina.

Wydrnik płynie w kierunku północnym rozdzielając dwie wyspy Radolin i Czarnołękę (Dębinkę). Swój bieg kończy uchodząc do Świętej trzema strumieniami (patrząc od południa):

W Szczecinie ciek powszechnie nazywany jest Kanałem Krętego Węża - tę nazwę nadali mu żeglarze w latach 50. XX w. z powodu jego krętego biegu. Kanał nie ma statusu drogi wodnej, ale jest żeglowny dla jednostek turystycznych. Zbudowano na nim przystań jachtową Zakątek Wodny Wydrnik.[2]

Ochrona przyrody | edytuj kod

Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie na wodach Wydrnika w całości ustanowił czasowy obwód ochronny dla rybołówstwa w okresie od 1 marca do 5 maja[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Powstały pierwsze szczecińskie zakątki wodne, zagle.se.pl [dostęp 2020-01-17] .
  3. Zarządzenie nr 2 Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie z dnia 26 września 2002 r. w sprawie ustanowienia obwodów ochronnych
Na podstawie artykułu: "Wydrnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy