Wyspa Diabelska


Na mapach: 5°17′38″N 52°35′00″W/5,293889 -52,583333

Wyspa Diabelska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa Diabelska (fr. Île du Diable) – wyspa o powierzchni 14 ha w archipelagu Îles du Salut, należącym do Gujany Francuskiej. Wyspa jest pokryta palmami, a jej maksymalna wysokość wynosi 40 m n.p.m.

Kolonia karna | edytuj kod

Dom Alfreda Dreyfusa

W latach 18521953 znajdowała się na niej kolonia karna, utworzona przez Napoleona III Bonaparte, w której umieszczano głównie więźniów politycznych i groźnych przestępców. Na wyspie byli więzieni m.in.:

  • Alfred Dreyfus – kapitan armii francuskiej, niesłusznie skazany za rzekomą zdradę na rzecz Niemiec
  • Henri Charrière – francuski pisarz, który na podstawie swoich przeżyć napisał książkę Papillon
  • Vere St Leger Goold – irlandzki tenisista, skazany na dożywocie za popełnione zabójstwo na tle rabunkowym[1]

Późniejsze lata | edytuj kod

W 1938 roku rząd francuski przestał przesyłać więźniów na wyspę, a w 1952 roku więzienie zostało zamknięte, zaś większość więźniów wróciła do kontynentalnej Francji, choć część pozostała w Gujanie Francuskiej.

W 1965 roku rząd francuski przekazał zarządzanie nad wyspami nowo utworzonemu Gujańskiemu Centrum Kosmicznemu. Wyspy znajdują się pod trajektorią rakiet wystrzeliwanych na orbitę geostacjonarną w kierunku morza (wschodnim) z Centrum. W związku z tym muszą być ewakuowane podczas każdego startu. Wyspy mają zainstalowaną aparaturę pomiarową związaną z misjami kosmicznymi[2]

CNES we współpracy z innymi instytucjami odtworzyła zabytki na wyspie, zostały też wybudowane obiekty turystyczne. Obecnie wyspy zwiedza około 50 000 turystów rocznie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. ZbigniewZ. Dutkowski ZbigniewZ., Przyjdzie walec i wyrówna…, [w:] JanJ. Lis (red.), T – jak tenis, wyd. I, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979, s. 40 .
  2. Dossier de presse Îles du Salut (fr.). CNES. [dostęp 2013-02-08].
  3. Les Îles du Salut (fr.). CNES. [dostęp 2013-02-08].
Na podstawie artykułu: "Wyspa Diabelska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy