Wyspa Ellesmere’a


Na mapach: 79°50′N 78°00′W/79,833333 -78,000000

Wyspa Ellesmere’a w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa Ellesmere’a (fr. Île d'Ellesmere, ang. Ellesmere Island, inuktitut: Umingmak Nuna) – należąca do Kanady wyspa w Archipelagu Arktycznym, na Oceanie Arktycznym. Administracyjnie należy do kanadyjskiego terytorium Nunavut.

Spis treści

Warunki naturalne | edytuj kod

Jej powierzchnia wynosi ok. 196,2 tys. km², co czyni ją trzecią co do wielkości wyspą Kanady i największą spośród Wysp Królowej Elżbiety. Jest najbardziej wysuniętą na północ kanadyjską wyspą, leży w Arktyce. Położona niedaleko Grenlandii, oddzielona jest od niej cieśninami: Smitha, Naresa i Robesona. Od zachodu cieśnina Nansen Sound oddziela ją od Wyspy Axela Heiberga. Krajobraz jest górzysty; znaczny obszar wyspy zajmują pokrywy lodowe. Na pozostałych terenach występuje roślinność typu tundrowego. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, z licznymi, głęboko wciętymi fiordami.

Klimat Wyspy Ellesmere’a nie zawsze był tak surowy, jak obecnie. W pliocenie, 3,4 miliona lat temu, temperatura była wyższa o 14–22°C niż obecnie i wyspę porastały lasy borealne, w których występował pewien gatunek wielbłąda (przypuszczalnie z rodzaju Paracamelus)[1].

Osadnictwo ludzkie | edytuj kod

Jest słabo zaludniona i zamieszkiwana głównie przez ludność inuicką. Według spisu z 2001 roku populacja wyspy liczyła 168 osób. Na wyspie znajdują się trzy osady ludzkie – Alert, Eureka i Grise Fiord. Alert, znajdująca się w północnej części wyspy (na Ziemi Granta) przy stacji meteorologicznej, jest najbliższą bieguna stale zamieszkaną osadą ludzką.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Remains of Extinct Giant Camel Discovered in High Arctic (ang.). ScienceDaily, 2013-03-05. [dostęp 2013-03-06].
Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Wyspa Ellesmere’a" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy