Wyspa skazańców


Wyspa skazańców w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa skazańców (oryg. Kongen av Bastøy) – norweski film z 2010 roku w reżyserii Mariusa Holsta. W rolach głównych wystąpili Stellan Skarsgård, Benjamin Helstad, Trond Nilssen i Kristoffer Joner. W Polsce film miał premierę 30 marca 2012 roku. Film jest oparty na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce na wyspie Bastøy[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się na wyspie Bastøy, na której znajduje się ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców. To obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy. Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (w roli Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel – uciec z ośrodka. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego plan staje się niemożliwy. Sam nie ma szans, i postanawia zjednać sobie innych współwięźniów. W końcu swoją postawą zaraża innych i dochodzi do zbiorowego buntu.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Nagrody Amanda za film Wyspa skazańców (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2012-03-29].
  2. Lucjan Strzyga: "Wyspa skazańców". Norwegowie rozliczają ciemne karty swojej historii (pol.). polskatimes.pl, 2012-04-01. [dostęp 2014-01-11].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wyspa skazańców" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy