Wyspy Nawietrzne


Wyspy Nawietrzne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyspy Nawietrzne Windward Islands – „Wyspy Nawietrzne” według podziału anglosaskiego Wybrzeże Gwadelupy Wzgórza na wyspie Saint Kitts

Wyspy Nawietrzne[1] (fr. Îles du Vent, hiszp. Islas de Barlovento, nid. Bovenwindse Eilanden, ang. – brak jednej nazwy, stosowane są dwie: Leeward Islands dla części północnej wysp i Windward Islands dla części południowej wysp) – wyspy oddzielające Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego, część Małych Antyli. Składają się z leżącej w środku archipelagu grupy górzystych wysp o charakterze wulkanicznym oraz z otaczającego je łańcucha nizinnych wysp koralowych.

Spis treści

Zasięg geograficzny | edytuj kod

W skład Wysp Nawietrznych wchodzą następujące państwa i terytoria:

Istnieją dwa różne podziały Małych Antyli na Wyspy Nawietrzne i Zawietrzne.

Zgodnie z podziałem anglosaskim, który wywodzi się z kolonialnego podziału administracyjnego, Wyspy Zawietrzne (Leeward Islands) ciągną się od Wysp Dziewiczych po Gwadelupę, natomiast Wyspy Nawietrzne (Windward Islands) od Dominiki po Grenadę wraz z Barbadosem (czasami włączany do nich jest Trynidad i Tobago).

Podział stosowany w języku hiszpańskim, francuskim i niderlandzkim jest starszy i wywodzi się z hiszpańskiego podziału Antyli. Według tego podziału Wyspami Nawietrznymi (hiszp. Islas de Barlovento, fr. Îles du Vent, nid. Bovenwindse Eilanden) są wyspy ciągnące się od Wysp Dziewiczych po Grenadę, natomiast Wyspami Zawietrznymi (hiszp. Islas de Sotavento, fr. Îles Sous-le-Vent, nid. Benedenwindse Eilanden) są przybrzeżne wyspy Wenezueli oraz Curaçao, Bonaire i Aruba (według podziału anglosaskiego, to trzecia grupa wysp o nazwie Leeward Antilles).

W języku polskim od lat 50. stosowany był podział anglosaski, przy czym dla Leeward Islands stosowano nazwę Wyspy Podwietrzne, natomiast dla Windward Islands nazwę Wyspy Zawietrzne, przy czym polskie nazwy były ustalone błędnie – „leeward” oznacza „zawietrzny”, a nie „podwietrzny”, a „windward” oznacza „nawietrzny”, a nie „zawietrzny”[2]. W 2011 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych po konsultacjach z geografami ustaliła odejście od podziału anglosaskiego i przyjęcie podziału Małych Antyli zgodnie ze stosowanym w języku francuskim, hiszpańskim i niderlandzkim[3].

Klimat | edytuj kod

Temperatury wahają się tu od 24 do 30°C, zaś roczna ilość opadów wynosi od 1000 do 2000 mm, chociaż zawietrzne stoki wzgórz, ukryte przed wilgotnymi pasatami z północnego zachodu, są dużo bardziej suche.

Na Wyspach Nawietrznych prowadzi się uprawę trzciny cukrowej, bawełny, warzyw i owoców, lecz podstawowym źródłem dochodu jest turystyka.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zmiany wprowadzone na LX posiedzeniu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych (20 kwietnia 2011 roku)
  2. Protokół z 59 posiedzenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych
  3. Protokół z 60 posiedzenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych
Kontrola autorytatywna (archipelag):
Na podstawie artykułu: "Wyspy Nawietrzne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy