Wyspy Paklińskie


Na mapach: 43°10′N 16°22′E/43,166667 16,366667

Wyspy Paklińskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyspy Paklinskie widziane z miasta Hvar, na pierwszym planie wysepka Galešnik, z tyłu Sveti Jerolim, a po prawej fragment wyspy Marinkovac Wyspy Paklińskie, od prawej: Mali Vodnjak, Veli Vodnjak, Travna i Paržanj, z tyłu Vis

Wyspy Paklińskie[potrzebny przypis] (chorw. Paklinski otoci, chorw. Pakleni otoci) – grupa 16 chorwackich wysepek na Adriatyku, na południe od miasta i wyspy Hvar o łącznej powierzchni prawie 7,2 km².

Wyspy są oddzielone od Hvaru kanałem Paklińskim i stanowią naturalną osłonę dla portu Hvar. Nazwa wysp pochodzi od słowa paklina, oznaczającego żywicę sosny w lokalnym dialekcie języka chorwackiego, używaną tutaj do uszczelniania kadłubów statków i łodzi.

Największą z wysp jest Sveti Klement (pow. 5,276 km²)[1], której nazwa pochodzi od kaplicy zbudowanej tutaj w XV w., poświęconej św. Klemensowi. Na wyspie są również pozostałości kopców iliryjskich i ruiny rzymskich willi.

Pozostałe wysepki to, kolejno z zachodu na wschód:

Wyspy Sveti Klement i Borovac (wschodni) rozdziela cieśnina Velo ždrilo, Borovac (wschodni) i Planikovac – Malo ždrilo (min. szerokość 75 m, min. głębokość 1 m), Planikovac i Marinkovac – Ždrilca (min. szerokość 180 m, min. głębokość 1 m).

Przypisy | edytuj kod

  1. Coastline Lenghts and Areas of Islands in the Croatian Part of the Adriatic Sea Determined from the Topographic Maps at the Scale of 1:25 000 (ang.). s. 13. [dostęp 2010-11-13].
Na podstawie artykułu: "Wyspy Paklińskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy