Wyspy Seszeli


Wyspy Seszeli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyspy Seszeli

Wyspy Seszeli – 115 wysp wchodzących w skład Republiki Seszeli, dzielących się na zbudowane głównie z granitowych skał Wyspy Wewnętrzne oraz koralowe Wyspy Zewnętrzne, rozłożone na powierzchni ponad 400 tysięcy km2 Oceanu Indyjskiego.

Spis treści

Główne wyspy | edytuj kod

Mahé | edytuj kod

Mahé  Osobny artykuł: Mahé (wyspa).

Jest to największa wyspa Seszeli, zamieszkana przez blisko 90% obywateli. Leży na niej stolica kraju Victoria, zamieszkana przez prawie połowę ludności Seszeli. Wybudowano tam główne międzynarodowe lotnisko: port lotniczy Mahé. Najwyższy szczyt Morne Seychellois (905 m n.p.m.) jest zarazem najwyższym wzniesieniem kraju. Mimo rozwoju rolnictwa, w ciągu ostatnich 300 lat historii wyspy, wciąż znajdują się tu gęste kompleksy wilgotnego lasu równikowego, a w północnej części Mahé występują także lasy namorzynowe. Przez cały rok utrzymuje się temperatura około 27 °C. Na wyspie jest ponad sześćdziesiąt plaż.

Praslin | edytuj kod

Widok na Vallée de Mai (Praslin)  Osobny artykuł: Praslin.

Jest drugą pod względem wielkości wyspą Seszeli. Francuski podróżnik Lazare Picault odkrył ją w 1774 roku i nazwał „Ile de Palmes”, zauroczony widokiem lasów i mnogością palm kokosowych. Później Mation Dufresne przemianował wyspę na Praslin w uznaniu zasług Césara Gabriela de Choiseula, księcia de Praslin. Na wyspie znajduje się tylko kilka małych wiosek, a pięć tysięcy mieszkańców to głównie rybacy, rolnicy albo osoby obsługujące turystów. Główną atrakcją wyspy jest rezerwat przyrody Vallée de Mai. Wyspa jest atrakcyjnym miejscem dla nurków ze względu na występujące wokół niej rafy koralowe, liczące ponad 8000 lat.

Silhouette | edytuj kod

Silhouette  Osobny artykuł: Silhouette (wyspa).

Silhouette jest trzecią co do wielkości wyspą Seszeli. Rośnie na niej jeden z najbardziej zbitych lasów tropikalnych na Oceanie Indyjskim. Przez wiele lat mieszkał tu pirat Jean Hodoul, który według miejscowych legend zakopał skarb w jednej ze szczelin skalnych na wyspie. Najwyższym szczytem jest Mont Dauban (740m), otoczony lasem tropikalnym, będący siedliskiem endemicznego drzewa balsamowego. Występuje tu też największe bogactwo gatunków fauny i flory na Oceanie Indyjskim.

Infrastruktura turystyczna jest uboga, jednak od niedawana działa tu jeden luksusowy hotel.

La Digue | edytuj kod

Krajobraz La Digue  Osobny artykuł: La Digue.

La Digue jest przykładem tego, jak wyglądały Seszele, zanim przybył na nie człowiek. Tylko kilka samochodów zakłóca ciszę. Głównym środkiem transportu jest rower. Wyspa La Digue jest uważana za najczystszą na Seszelach, z niezmienioną od wieków tradycją, nawet lokalna ludność używa innego dialektu niż reszta kraju. Na wyspie znajdują się długie i piaszczyste plaże upstrzone granitowymi głazami. Niemal cała wyspa otoczona jest rafą koralową, co sprawia, że przypływające tu promy i łodzie mogą cumować tylko w jednym miejscu - zlokalizowano w nim jedyny port wyspy.

Część wyspy objęta jest ochroną w ramach La Digue Veuve Reserve.

Lista wysp | edytuj kod

Mapa Seszeli – w lewym górnym rogu Wyspy Wewnętrzne w większej skali

Wyspy Wewnętrzne | edytuj kod

Wyspy granitowe | edytuj kod

Wyspy koralowe | edytuj kod

Wyspy Zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wyspy Seszeli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy