X.Org


X.Org w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

X.Org – nazwa organizacji oraz implementacji podsystemu grafiki X Window System tworzonej w ramach tej organizacji.

X.Org Group | edytuj kod

X.Org Group zostało stworzone przez The Open Group w maju 1999 roku, po rozwiązaniu X Project Team. 22 stycznia 2004 członkowie X.Org Group utworzyli X.Org Foundation. W skład zarządu fundacji wchodzi między innymi Jim Gettys i Keith Packard, a metody prac są wzorowane na innych projektach Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FLOSS).

Implementacja X11 | edytuj kod

X.Org stało się standardową implementacją X11 dla GNU/Linuksa, ponieważ zdecydowana większość znanych dystrybucji wymieniła na nią dotychczasowe oprogramowanie pochodzące z projektu XFree86 z powodu problemów licencyjnych. Istotnym powodem przejścia do X.Org był też zbyt wolny proces wprowadzania zmian w XFree86.

Pierwsza wersja sygnowana przez X.Org Foundation, X11R6.7, została wydana 7 kwietnia 2004 roku. Aby ułatwić migrację została oparta na wersji XFree86 4.4 Release Candidate 2 - ostatniej, która nie zawierała jeszcze zmodyfikowanej licencji - oraz X11R6.6 autorstwa X.Org Group.

Głównym celem X.Org jest konsekwentne wprowadzanie do X11 nowych możliwości (najczęściej przez mechanizm rozszerzeń) i usprawnienie procesu rozwoju. Kod podlega stopniowemu podziałowi na mniejsze moduły, aby ułatwić zmiany tego ważnego i już dość złożonego środowiska.

Nazewnictwo X.Org jest oparte na schemacie Xnumer wersji protokołuRnumer wersji wydania i stanowi bezpośrednią kontynuację wersji kolejnych organizacji rozwijających ten protokół, licząc od MIT X Consortium.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "X.Org" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy