X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie


Na mapach: 50°04′09,6″N 19°56′25,8″E/50,069333 19,940500

X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowejliceum ogólnokształcące w Krakowie, znajdujące się w dzielnicy Stare Miasto, przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 8.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Liceum powstało w roku 1953. Obecny budynek szkoły przy ul. Wróblewskiego 8 został oddany do użytku w roku 1963. W 1973 roku został nadany szkole Medal KEN, a w 2003 r. srebrny medal Kraków – Europejskie Miasto Kultury.

Działalność | edytuj kod

Liceum znajduje się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce według rankingu miesięcznika Perspektywy uzyskując tym samym znak jakości szkoły[2][3][4]. Prowadzi współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym. W jej ramach prowadzone są zajęcia dla uczniów przez wykładowców z podanych uczelni. Niektóre z klas w szkole są objęte patronatem tych szkół wyższych.

Liceum posiada 20 sal lekcyjnych, pracownie naukowe ze stanowiskami komputerowymi, aulę ze sceną, bibliotekę, czytelnię, centrum multimedialne, dwie sale komputerowe, stołówkę, punkt ksero oraz obiekty sportowe: salę gimnastyczną z trybuną, siłownię i boisko szkolne.

W szkole prowadzone są koła zainteresowań m.in. plastyczne, historyczne, informatyczne. Uczniowie X Liceum są zaangażowani w harcerstwo – funkcjonuje 18 KDH[5].

Kontakty zagraniczne | edytuj kod

X LO szczyci się tradycją kontaktów zagranicznych, które służą podwyższaniu poziomu znajomości języków obcych oraz poznawaniu kultur innych krajów. Prowadzi coroczne wymiany z partnerskimi szkołami z Niemiec, Włoch, Sardynii, Chorwacji, biorąc udział w realizacji projektów w ramach interdyscyplinarnych programów współpracy międzynarodowej. Zaangażowani w nie uczniowie podejmują działania o charakterze naukowym i artystycznym we współpracy z rówieśnikami z partnerskich szkół.

Od kilkunastu lat uczniowie szkoły uczestniczą w Forum Młodzieży Europejskiej, na którym wraz z rówieśnikami z innych krajów mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych tworząc wspólne projekty w ramach warsztatów fotograficznych, muzycznych, prasowych, tanecznych, teatralnych czy turystycznych.

Szczególne osiągnięcia i sukcesy | edytuj kod

 • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
 • Stypendium Sapere Auso (Małopolskiej Fundacji Stypendialnej)
 • Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich 
 • Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego za osiągnięcia w konkursach i olimpiadach
 • Certyfikat Europejskiego Znaku Innowacyjności dla nauczyciela języka niemieckiego za innowacyjne metody nauczania (przyznany przez Komisarza Unii Europejskiej ds. Edukacji oraz Ministra Edukacji Narodowej)

Uczniowie X LO są finalistami olimpiad przedmiotowych, międzyszkolnych zawodów matematycznych, laureatami konkursów poetyckich, recytatorskich, konkursu fotograficznego, konkursu na najlepszy program komputerowy, odnoszą sukcesy w zawodach i rozgrywkach sportowych, zajmują czołowe miejsca w zawodach sanitarnych i sportów obronnych. Udział w konkursach i olimpiadach ogólnopolskich dał finalistom możliwość studiowania na wybranych uczelniach (w obecnym roku szkolnym 3 uczniów)

Wyniki testów na zakończenie szkoły:

zdawalność matury zewnętrznej 100%, wyniki maturalne w skali 9 stopniowej – poziom 6,7, 8

Hymn szkoły | edytuj kod

Hymnem X Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Krakowie jest utwór Ignacego KrasickiegoHymn do miłości ojczyzny”.

Nauczyciele | edytuj kod

Absolwenci[8] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Informacje o szkole www.x-lo.krakow.pl [dostęp 2012-10-24]
 2. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016 (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2016-05-13].
 3. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2015 (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2016-05-13].
 4. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2014 (pol.). perspektywy.pl. [dostęp 2016-05-13].
 5. krakow.naszemiasto.pl
 6. Józef Stachowicz: Nasi profesorowie na zjeździe. W: Dwa dni w mieście naszej młodości. Sprawozdanie ze zjazdu koleżeńskiego wychowanków Gimnazjum Męskiego w Sanoku w 70-lecie pierwszej matury w roku 1958. Warszawa: 1960, s. 87.
 7. Serwis społecznościowy nk.pl - platforma komunikacji dla wszystkich internautów - nk.pl, nk.pl [dostęp 2016-07-03] .
 8. zakładka Absolwenci na www.x-lo.krakow.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy