Xavier Naidoo


Xavier Naidoo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xavier Kurt Naidoo (ur. 2 października 1971 w Mannheimie)[1]niemiecki piosenkarz soulowy i R&B-owy, współzałożyciel i wokalista zespołu Söhne Mannheims.

Spis treści

Dzieciństwo i edukacja | edytuj kod

Ojciec Naidoo pochodzi ze Sri Lanki, zaś matka ma południowoafrykańskie i arabskie korzenie[2]. Piosenkarz dorastał w rzymskokatolickim domu rodzinnym[3]. Chociaż urodził się w Mannheim, przez kilka lat mieszkał w Heidelbergu.

Jak przyznał w jednym z wywiadów, jako dziecko był gnębiony w szkole z powodu koloru swojej skóry. Przemoc psychiczna sprowokowała go wówczas do nauki kick-boxingu[4]. W innym wywiadzie wyznał, że w wieku dziewięciu lat był molestowany przez swoją ciocię[5][6].

Kariera muzyczna | edytuj kod

Początki kariery | edytuj kod

Karierę muzyczną zaczynał w czasach nauki w szkole, kiedy to śpiewał w szkolnych i kościelnych chórach. W tym czasie był członkiem Celebration Gospel Choir, z którym wydał album studyjny, a także lokalnego zespołu muzycznego Just 4 Music[7].

Na początku lat 90. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1994 roku pod pseudonimem Kobra wydał swój debiutancki album studyjny zatytułowany Seeing Is Believing[8]. W tym samym roku nawiązał współpracę z zespołem Rödelheim Hartreim Projekt i pojawił się gościnnie w utworze „Reime” z ich debiutanckiej płyty pt. Direkt aus Rödelheim z tegoż roku[9]. Dwa lata później ukazał się drugi album studyjny duetu pt. Zurück nach Rödelheim, na którym znalazło się m.in. pięć piosenek z wokalem Naidoo[10].

W latach 1995 i 1998 występował jako jeden z głównych aktorów w musicalach Human Pacific i Pacific autorstwa Richarda Gepperta.

1997–1999 | edytuj kod

W 1997 opublikował debiutancki singiel „Freisein”, który nagrał w duecie z Sabriną Setlur[11]. 30 maja 1998 wydał drugą płytę studyjną pt. Nicht von dieser Welt[12], która uzyskała wynik ponad miliona sprzedanych egzemplarzy[7] oraz dotarła do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w Niemczech[13], piątego w Austrii[14] dwunastego w Szwajcarii[15]. Na płycie znalazły się m.in. single „Führ mich ans Licht”[16], „20.000 Meilen”[17], tytułowy „Nicht von dieser Welt”[18] i „Eigentlich gut” z gościnnym udziałem rapera Costy „Illmat!ca” Meronianakisa[19]. W tym samym roku Naidoo pojawił się gościnnie na dwóch singla rapera: „I Got U Stripped”[20] i „Skillz”[21].

W marcu 1999 zdobył niemiecką nagrodę muzyczną Echo w dwóch kategoriach: Debiut roku i Artysta roku[22], później odebrał także statuetkę Viva Comet Awards za wygraną w kategorii Najlepszy lokalny artysta oraz Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego niemieckiego wykonawcy. W tym samym miesiącu wydał singiel „Sie sieht mich nicht”[23]. Utwór został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej niemieckiej wersji językowej filmu Asterix i Obelix kontra Cezar[24]. Piosenka dotarła do drugiego miejsca listy przebojów w Niemczech[25], piątego w Szwajcarii[26] i jedenastego w Austrii[27]. W tym samym roku wydał pierwszy album koncertowy pt. Live zawierający nagrania „na żywo” zarejestrowane podczas trzech koncertów: w Mannheim w grudniu 1998 oraz w Rastatt i w Travemünde w lipcu tegoż roku[28]. Oprócz tego pojawił się gościnnie w kilku utworach z płyty Sabriny Setlur zatytułowanej Aus der Sicht und mit den Worten von...[29].

2000–2009 | edytuj kod

W marcu odebrał kolejną nagrodę Echo w kategorii artysta roku, był także nominowany do zdobycia statuetki za wygraną w kategorii Pop-rockowy singiel roku (za utwór „Siehst du mich”)[30]. Pod koniec czerwca wydał swój nowy singiel „Seine Strassen”[31]. W tym samym roku nagrał także utwór „Alles” w duecie z Sabriną Setlur[32]. W ciągu kolejnych miesięcy pojawił się gościnnie na singlach kilku innych niemieckojęzycznych artystów: w utworze „Über sieben Brücken musst du gehen” szwajcarskiego piosenkarza Erkana Akiego[33], „Jeanny” niemieckiego zespołu Reamonn[34] i „Way to Mars” producenta M2[35]. W listopadzie 2000 razem z zespołem Söhne Mannheims wydał album pt. Zion[36].

Xavier Naidoo (2002)

25 marca 2002 wydał trzeci solowy album studyjny pt. Zwischenspiel/Alles für den Herrn[37], który dotarł do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych płyt w Niemczech[38] i Austrii[39] oraz trzeciego w Szwajcarii[40]. Krążek był promowany przez single „Lied (Du Nur, Du)”[41], „Wo willst du hin?”[42], „Abschied nehmen”[43], „Bevor du gehst”[44] i „Wenn ich schon Kinder hätte”, który został nagrany z gościnnym udziałem Michaela „Curse’a” Kurtha[45]. W tym samym roku ponownie zdobył Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego niemieckiego wykonawcy[7], a także udzielił swojego głosu postaci Kapiszona w niemieckiej wersji językowej filmu Miasto Boga[46] oraz nawiązał współpracę z raperem Robertem F. Diggsem Juniorem „RZA”, pojawiając się gościnnie w dwóch jego singlach: „I’ve Never Seen”[47] oraz „Ich kenne Nichts (Das so schön ist wie du)”[48], który dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w Niemczech[49], drugiego w Austrii[50] i trzeciego w Szwajcarii[51].

W 2003 był nominowany do zdobycia trzech nagród Echo w kategoriach: Najlepszy teledysk roku (za klip do „Bevor du geht’s”), Artysta roku i Producent roku, jednak ostatecznie nie zdobył żadnej statuetki[52]. W czerwcu ukazała się jego druga płyta koncertowa zatytułowana Alles gute vor uns (Live on Tour)[53]. W tym samym roku nagrał singiel „Tu me manques” ze szwajcarskim raperem Andresem „Stressem” Andreksonem[54], a także zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego niemieckiego wykonawcy[7].

W 2004 nagrał singiel „Tage & Stunden” w duecie z piosenkarką Bintią Bangurą[55]. W marcu odebrał nagrodę Echo za wygraną w kategorii Pop-rockowy singiel roku (za „Ich kenne Nichts”), był nominowany również do zdobycia statuetki w kategorii Artysta roku[56]. W czerwcu wraz z zespołem Söhne Mannheims wydał ich drugą płytę studyjną pt. Noiz[57]. W 2005 ukazała się nowa płyta zespołu pt. Power of the Sound[58]. Na początku listopada 2005 wydał kolejny singiel, „Dieser Weg”[59], który zwiastował jego czwarty solowy album studyjny zatytułowany Telegramm für X wydany pod koniec miesiąca[60]. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu listy najczęściej kupowanych płyt w Niemczech[61], Szwajcarii[62] i Austrii[63] oraz zdobył tytuł czterokrotnej platynowej płyty w Niemczech dzięki uzyskaniu wyniku ponad 800 tys. sprzedanych kopii[7]. Pozostałymi singlami z albumu zostały single „Bist du am leben interessiert” (nagrany z Anthonym Malcolmem Wolzem)[64], „Zeilen aus Gold”[65] i „Was wir alleine nicht schaffen”[66].

W marcu 2006 odebrał statuetkę Echo z wygraną w kategorii Artysta roku, był nominowany również do zdobycia nagrody za Krajowy/Międzynarodowy przebój roku (za utwór „Dieser Weg”)[67]. W lipcu ukazał się jego nowy singiel „Danke”[68], który został napisany w hołdzie reprezentacji Niemiec w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej organizowanych w Berlinie. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca listy przebojów w kraju[69]. W tym samym roku został wybrany Mężczyzną roku w plebiscycie czytelników niemieckiego wydania magazynu Men’s Health. Niedługo potem zdecydował się na krótką przerwę w działalności artystycznej, która trwała do 2007. W tymże roku otrzymał nominację do nagrody Echo w kategorii Najlepszy występ na żywo, której ostatecznie nie wygrał[70].

W 2008 razem z zespołem Söhne Mannheims wziął udział w koncercie MTV Unplugged, nagranie z którego zostało wydane w formie płyty koncertowej zatytułowanej Wettsingen in Schwetzingen – MTV Unplugged wydanej w połowie września tego samego roku[71]. Album zapewnił piosenkarzowi nominacje do nagród Echo w kategoriach Najlepsza produkcja DVD i Najlepsza grupa/współpraca[72]. W 2009 ukazała się nowa płyta grupy pt. Iz On[73], z którą piosenkarz wyruszył w trasę koncertową. W tym samym roku premierę wydał kolejny solowy album studyjny pt. Alles kann besser werden[74]. Trzypłytowe wydawnictwo promowały single „Bitte hör nicht auf zu träumen”[75], „Ich brauche dich”[76] oraz tytułowy „Alles kann besser werden”[77].

2010–2019 | edytuj kod

W 2010 odebrał kolejną statuetkę Echo za wygraną w kategorii artysta roku. Był nominowany również do zdobycia nagrody w kategorii Najlepszy Występ na Żywo[78], a także po raz czwarty uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego niemieckiego wykonawcy[7]. W tym samym roku wydał koncertową wersję płyty pt. Alles kann besser werden[79].

Sascha „Hoss Power” Vollmer i Xavier Naidoo – jurorzy programu The Voice of Germany w 2012

W latach 2011-2012 był jednym z mentorów programu The Voice of Germany. W 2012 nawiązał współpracę z raperem Koolem Savasem, z którym reprezentował Badenię-Wirtembergię w Bundesvision Song Contest pod nazwą Xavas. W finale konkursu wykonali utwór „Schau nicht mehr zurück”[80], z którym ostatecznie wygrali festiwal. Po wygranej w konkursie wydali swoją pierwszą wspólną płytę studyjną zatytułowaną Gespaltene Persönlichkeit[81], która była promowana przez single „Schau nicht mehr zurück”, „Lass nicht los”[82], „Die Zukunft trägt meinen Namen”[83] i „Wenn es nacht ist”[84].

31 maja 2013 wydał kolejną solową płytę studyjną pt. Bei meiner Seele[85], która promowana była przez single „Der Letzte Blick”[86] i tytułowy „Bei meiner Seele”[87]. W 2014 otrzymał nominacje do nagród Echo w dwóch kategoriach: Najlepszy artysta pop-rockowy i Najlepszy teledysk (za klip do „Bei meiner Seele”)[88]. W tym samym roku wydał kolejny album koncertowy pt. Hört, Hört! (Live von der Waldbühne)[89].

19 listopada 2015 poinformowano, że będzie reprezentował Niemcy w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie[90][91]. Wewnętrzny wybór piosenkarza na przedstawiciela kraju spotkał się z mieszanymi opiniami zarówno fanów konkursu, jak i samych mieszkańców Niemiec, co podyktowane było m.in. kontrowersyjnymi poglądami politycznymi artysty. W ciągu doby od ogłoszenia nazwiska niemieckiego przedstawiciela, internetową petycję skierowaną do krajowego nadawcy publicznego w celu przekonania go do zmiany reprezentanta podpisało ponad 10 tys. osób[92]. Całą sytuację skomentował sam Naidoo, który przyznał, że „wierzy w wolność słowa” oraz że „to przykre, że ludzie, którzy go nie znają, oceniają go na podstawie kilku oświadczeń bez rzeczywistego znaczenia”[93]. 21 listopada stacja poinformowała o wycofaniu się Naidoo z udziału w konkursie[94][95][96].

Życie prywatne | edytuj kod

Jest wierzącym chrześcijaninem, co często podkreśla w tekstach swoich piosenek. Uważa także, że jego kraj jest kontrolowany przez Stany Zjednoczone[97].

Oskarżany jest o homofobię, głównie przez tekst do piosenki „Wo sind”, w którym miał porównać pedofilię do homoseksualizmu. Piosenkarz zdementował pogłoski, zrzucając winę na „nadinterpretację” słów utworu, wyrażając jednocześnie swoje wsparcie dla osób homoseksualnych[98].

Dyskografia | edytuj kod

W poniższym spisie uwzględniono jedynie solowe płyty Xaviera Naidoo, wyłączając z tego albumy nagrane z zespołem Söhne Mannheims.

Filmografia | edytuj kod

 • 2000 – Tatort – Die kleine Zeugin
 • 2001 – Auf Herz und Nieren jako Shalaman
 • 2002 – City of God
 • 2007 – Yes, I am!

Musicale | edytuj kod

 • 1995 – Human Pacific
 • 1998 – People

Przypisy | edytuj kod

 1. Jason Ankeny: Artist Biography by Jason Ankeny (ang.). W: AllMusic [on-line]. www.allmusic.com. [dostęp 2015-11-20].
 2. Xavier Naidoo (niem.). prosieben.de. [dostęp 2015-11-20].
 3. Xavier Naidoo, Deutschlands erfolgreichster Sänger, über Eheschwüre, Seitensprünge und Eifersucht (niem.). www.cinema.de. [dostęp 2015-11-20].
 4. BISS-Ausgabe Juni 2013 - In Gottes Namen (niem.). W: Biss Magazine [on-line]. www.biss-magazin.de. [dostęp 2015-11-20].
 5. Xavier Naidoo: Ich wurde als kleiner Junge missbraucht (niem.). mopo.de, 2009-10-29. [dostęp 2015-11-20].
 6. Als Kind missbraucht (niem.). news.de, 2009-10-29. [dostęp 2015-11-20].
 7. a b c d e f Xavier Naidoo Bio (niem.). www.xavier.de. [dostęp 2015-11-20].
 8. Xavier Naidoo – Seeing Is Believing (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 9. Rödelheim Hartreim Projekt – Direkt Aus Rödelheim (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 10. Rödelheim Hartreim Projekt – Zurück Nach Rödelheim (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 11. Sabrina Setlur Introducing Xavier Naidoo – Freisein (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 12. Xavier Naidoo – Nicht Von Dieser Welt (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 13. XAVIER NAIDOO – NICHT VON DIESER WELT (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at. [dostęp 2015-11-20].
 14. AUSTRIA TOP 40 – ALBEN // 21.02.1999 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 1999-02-21. [dostęp 2015-11-20].
 15. SCHWEIZER HITPARADE – ALBEN TOP 100 21.02.1999 (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch, 1999-02-21. [dostęp 2015-11-20].
 16. Xavier Naidoo – Führ Mich Ans Licht (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 17. Xavier Naidoo – 20.000 Meilen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 18. Xavier Naidoo – Nicht Von Dieser Welt (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 19. Xavier Naidoo – Eigentlich Gut (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 20. Illmat!c – I Got U Stripped (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 21. Illmat!c Featuring Xavier Naidoo & Moses Pelham – Skillz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 22. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 1999) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 23. Xavier Naidoo – Sie Sieht Mich Nicht (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 24. ean-Jacques Goldman Und Roland Romanelli – Asterix & Obelix Gegen Caesar (Original – Soundtrack) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 25. XAVIER NAIDOO – SIE SIEHT MICH NICHT (niem.). www.austriancharts.at. [dostęp 2015-11-20].
 26. SCHWEIZER HITPARADE – SINGLES TOP 75 // 25.04.1999 (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch, 1999-04-25. [dostęp 2015-11-20].
 27. AUSTRIA TOP 40 – SINGLES // 16.05.1999 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 1999-05-16. [dostęp 2015-11-20].
 28. Xavier Naidoo – – LIVE - (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 29. Sabrina Setlur – Aus Der Sicht Und Mit Den Worten Von... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 30. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2000) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 31. Xavier Naidoo – Seine Strassen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 32. Sabrina Setlur Feat. Xavier Naidoo – Alles (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 33. Aki* & Naidoo* – Über Sieben Brücken Musst Du Gehen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 34. Reamonn feat. Xavier Naidoo – Jeanny (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 35. M2 (6) Featuring Somersault & Xavier Naidoo – Way To Mars (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 36. Söhne Mannheims – Zion (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 37. Xavier Naidoo – Zwischenspiel / Alles Für Den Herrn (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 38. XAVIER NAIDOO – ZWISCHENSPIEL – ALLES FÜR DEN HERRN (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch. [dostęp 2015-11-20].
 39. AUSTRIA TOP 40 – ALBEN // 14.04.2002 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 2002-04-14. [dostęp 2015-11-20].
 40. SCHWEIZER HITPARADE – ALBEN TOP 100 // 07.04.2002 (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch, 2002-04-07. [dostęp 2015-11-20].
 41. Ben Becker & Xavier Naidoo / Schönherz & Fleer – Lied (Du Nur, Du) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 42. Xavier Naidoo – Wo Willst Du Hin? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 43. Xavier Naidoo – Abschied Nehmen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 44. Xavier Naidoo – Bevor Du Gehst (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 45. Xavier Naidoo mit Curse (3) – Wenn Ich Schon Kinder Hätte (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 46. Interview mit Xavier Naidoo: City of God (niem.). www.digitalvd.de. [dostęp 2015-11-20].
 47. RZA Featuring Xavier Naidoo – I’ve Never Seen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 48. RZA Feat. Xavier Naidoo – Ich Kenne Nichts (Das So Schön Ist Wie Du) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 49. RZA FEAT. XAVIER NAIDOO – ICH KENNE NICHTS (DAS SO SCHÖN IST WIE DU) (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch. [dostęp 2015-11-20].
 50. AUSTRIA TOP 40 – SINGLES // 06.07.2003 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 2003-07-06. [dostęp 2015-11-20].
 51. SCHWEIZER HITPARADE – SINGLES TOP 75 // 29.06.2003 (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch, 2003-06-29. [dostęp 2015-11-20].
 52. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2003) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 53. Xavier Naidoo – Alles Gute Vor Uns (Live On Tour) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 54. Stress (12) Feat. Xavier Naidoo – Tu Me Manques (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 55. Bintia & Xavier Naidoo – Tage & Stunden (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 56. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2004) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 57. Söhne Mannheims – Noiz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 58. Söhne Mannheims – Power Of The Sound (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 59. Xavier Naidoo – Dieser Weg (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 60. Xavier Naidoo – Telegramm Für X (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 61. XAVIER NAIDOO – TELEGRAMM FÜR X (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch. [dostęp 2015-11-20].
 62. SCHWEIZER HITPARADE – ALBEN TOP 100 // 11.12.2005 (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch, 2005-12-11. [dostęp 2015-11-20].
 63. AUSTRIA TOP 40 – ALBEN // 09.12.2005 (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at, 2005-12-09. [dostęp 2015-11-20].
 64. Xavier Naidoo mit Tone (4) – Bist Du Am Leben Interessiert (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 65. Xavier Naidoo – Zeilen Aus Gold (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 66. Xavier Naidoo – Was Wir Alleine Nicht Schaffen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 67. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2006) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 68. Xavier Naidoo – Danke (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 69. XAVIER NAIDOO – DANKE (niem.). W: Hitparade.ch [on-line]. www.hitparade.ch. [dostęp 2015-11-20].
 70. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2007) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 71. Söhne Mannheims / Xavier Naidoo – Wettsingen In Schwetzingen – MTV Unplugged (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 72. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2009) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 73. Söhne Mannheims – Iz On (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 74. Xavier Naidoo – Alles Kann Besser Werden (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 75. Xavier Naidoo – Bitte Hör Nicht Auf Zu Träumen / Wild Vor Wut (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 76. Xavier Naidoo – Ich Brauche Dich (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 77. Xavier Naidoo – Alles Kann Besser Werden (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 78. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2010) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 79. Xavier Naidoo – Alles Kann Besser Werden Live (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 80. Xavas – Schau Nicht Mehr Zurück (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 81. Xavas – Gespaltene Persönlichkeit (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 82. Xavas – Lass Nicht Los (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 83. Xavas – Die Zukunft Trägt Meinen Namen (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 84. Xavas – Wenn Es Nacht Ist (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 85. Xavier Naidoo – Bei Meiner Seele (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 86. Xavier Naidoo – Der Letzte Blick (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 87. Xavier Naidoo – Bei Meiner Seele (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 88. KÜNSTLERSUCHE (Jahr: 2014) (niem.). www.echopop.de. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-21)].
 89. Xavier Naidoo – Hört, Hört! (Live Von Der Waldbühne) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-11-20].
 90. Xavier Naidoo singt für Deutschland (niem.). eurovision.de, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-19)].
 91. Marco Brey: Xavier Naidoo to represent Germany in Stockholm (ang.). eurovision.tv, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20].
 92. Matt Friedrichs: Unhappy Germany: Petition against Xavier Naidoo’s participation (ang.). W: ESC United [on-line]. www.escunited.com, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20].
 93. Naidoo: „Ich stehe für Meinungsfreiheit” (niem.). W: ARD [on-line]. www.eurovision.de, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20].
 94. Xavier Naidoo fährt nicht zum ESC (niem.). eurovision.de, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21].
 95. Xavier Naidoo fährt nicht zum ESC nach Stockholm (niem.). ndr.de, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21].
 96. Xavier Naidoo withdrawn to represent Germany (ang.). eurovision.tv, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21].
 97. Deutschland ist kein souveränes Land. Wir sind nicht frei (niem.). W: Das Stern [on-line]. www.stern.de, 2015-03-11. [dostęp 2015-11-20].
 98. „Warum liebst Du keine Möse, wo jeder Mensch doch aus einer ist?“... (niem.). www.siegessaeule.de, 2015-11-15. [dostęp 2015-11-20].
 99. a b XAVIER NAIDOO // Longplay-Chartverfolgung (niem.). W: Media Control Charts [on-line]. www.musicline.de. [dostęp 2015-11-20].
 100. a b XAVIER NAIDOO IN DER ÖSTERREICHISCHEN HITPARADE // Alben (niem.). W: Ö3 Austria Top 40 [on-line]. www.austriancharts.at. [dostęp 2015-11-20].
 101. a b XAVIER NAIDOO // AlBEN (niem.). W: Schweizer Hitparade [on-line]. www.swisscharts.com. [dostęp 2015-11-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Xavier Naidoo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy