Xi’an


Na mapach: 34°16′N 108°54′E/34,266667 108,900000

Xi’an w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xi’an ([ɕí.án] i; chin.: 西安; pinyin: Xī’ān) – ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi, jedno z najważniejszych historycznie miast Chin.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Powstało ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak łączący Chiny z Europą. Z miastem był związany Xuanzang – uczony i podróżnik.

Ekonomia | edytuj kod

Duży ośrodek turystyczny i gospodarczy z rozwiniętym przemysłem wysokich technologii, maszynowym, elektrotechnicznym, elektronicznym, środków transportu, włókienniczym, spożywczym, ceramicznym oraz hutnictwem żelaza. Rozwinięty outsourcing, centrum naukowe i kosmiczne[2].

Armia Terakotowa

Zabytki | edytuj kod

Główną atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu miasta mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią. Są to gliniane figury naturalnej wielkości żołnierzy ustawionych w szyku bojowym, odkryte przez chłopów kopiących studnię w 1974 roku.

Najatrakcyjniejszym miejscem miasta jest położona w centrum, tuż obok Wieży Bębna i Wieży Dzwonu, dzielnica muzułmańska z zabytkowym Wielkim Meczetem wybudowanym za czasów dynastii Tang. Centrum miasta okalają mury miejskie z czasów dynastii Ming. Na południe od murów miejskich znajdują się dwie buddyjskie pagody wzniesione za czasów dynastii Tang: Wielka Pagoda Dzikich Gęsi i Mała Pagoda Dzikich Gęsi.

Wielki Meczet w Xi’an

W mieście położony jest także Wolong si (Klasztor Przyczajonego Smoka), klasztor buddyjski o ponad 1800-letniej historii. W Muzeum Beilin wystawiona jest tzw. stela z Xi’an z 781 informująca o misji nestoriańskiej (chrześcijańskiej), której tekst przetłumaczył w 1652 polski jezuita Michał Boym. Na przedmieściach stanowisko archeologiczne Banpo.

Dzisiejsze miasto wznosi się na terenie zajmowanym niegdyś przez Chang’an (长安), stolicę Chin w okresie dynastii Tang. Kilkadziesiąt kilometrów od Xi’anu ulokowany był niegdyś Xianyang, stolica państwa Qin i pierwszy ośrodek administracyjny Cesarstwa Chińskiego.

Brama południowa Wieża Dzwonu Wieża Dzwonu,
w głębi Wieża Bębna


Podział administracyjny | edytuj kod

Jednostka administracyjna "miasto Xi’an" podzielona jest na:

Transport | edytuj kod

 Osobny artykuł: Metro w Xi’an.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. World urban areas
  2. Xi’an, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-27] .
Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Xi’an" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy