Xiangmo Zang


Xiangmo Zang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xiangmo Zang (ur. VII wiek, zm. VIII wiek; chiń. 降魔藏 pinyin Xiàngmó Zàng; kor. 항마장 Hangma Jang; jap. Kōma Sō; wiet. Qiáng Ma Tạng) – mistrz chan Północnej szkoły chan.

Po zostaniu mnichem poświęcił się recytowaniu Sutry Lotosu i zaangażował się w praktykę szkoły winai. Po jakimś czasie przeżył doświadczenie oświecenia. Stało się to podczas słuchania wykładów na temat "teorii południowej szkoły" (chiń. Nanzong lun). Teoria ta jest wspominana także w biografii innego z uczniów Shenxiu. Zapewne chodzi tu o madhjamikę. To doświadczenie doprowadziło Zanga do porzucenia studiowania sutr.

Zang rozpoczął także podróże do wszystkich świętych miejsc w Chinach. Podczas jednej z podroży Zang spotkał Shenxiu i zaakceptował go jako swojego nauczyciela.

W Song gaoseng chuan znajduje się zapisany ich pierwszy dialog:

Pewne intelektualne wyrafinowanie tego dialogu może świadczyć o tym, że został on sfabrykowany później. Tym niemniej świadczy to wielkim szacunku jakim darzono Shenxiu i jego uczniów, skoro komuś chciało się ozdobić biografię Xiangmo Zanga takim dialogiem[1].

Xiangmo Zang stał się obiektem krytyki (na równi z Songshanem Pujim w wielkiej akcji propagandowej Hezego Shenhuia. Obaj ci uczniowie Shenxiu prawdopodobnie odziedziczyli i wyolbrzymili tylko jakiś słabszy punkt nauk swojego nauczyciela[2].

Linia przekazu | edytuj kod

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Indiach Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od Pierwszego Patriarchy chan w Chinach Bodhidharmy.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w innym kraju.

Przypisy | edytuj kod

  1. John R. McRae. The Northern School and the Formation of Early Chan Buddhism. Str. 63
  2. John R. McRae. The Northern School and the Formation of Early Chan Buddhism. Str. 197

Bibliografia | edytuj kod

  • John R. McRae: The Northern School and the Formation of Early Chan Buddhism. Honolulu: University of Hawaii Press, 1986, s. 393. ISBN 0-8248-1056-2.
Na podstawie artykułu: "Xiangmo Zang" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy