Yūki Shōji


Yūki Shōji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yūki Shōji (jap. 昌治 結城 Shōji Yūki , ur. 5 lutego 1927 w Tokio – zm. 24 stycznia 1996) – pisarz japoński.

Mimo słabego zdrowia (jako gruźlik spędzał dużo czasu na kuracjach) ukończył Szkołę Handlową; następnie pracował przez jakiś czas w prokuraturze[1].

Jako pisarz po raz pierwszy został wyróżniony w 1959, gdy wygrał konkurs na powieść detektywistyczną za nowelę Kanchū-sue'ei (Pływanie podczas zimna). Utwory detektywistyczne stanowiły istotną część jego twórczości i zapewniły mu dużą popularność. Do tego gatunku należała też nagrodzona przez Stowarzyszenie Japońskich Twórców Literatury Detektywistycznej powieść Yoru no owaru toki (Kiedy noc się kończy). Z kolei nagrodę Naokiego w 1970 otrzymał za zbiór opowiadań dziejących się w armii japońskiej podczas II wojny światowej Gunki hatameku moto ni (U podnóża powiewającej flagi)[1].

Sześć powieści Shōjiego zostało sfilmowanych, w tym Gunki... (Pod sztandarem wschodzącego słońca, reż. Kinji Fukasaku, 1972)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Yūki Shōjii. W: Ballada o Narayamie: opowieści niesamowite z prozy japońskiej. Blanka Yonekawa (tłum. i red.). Warszawa: Państ. Instytut Wydawniczy, 1986, s. 381. ISBN 83-06-01334-4.
  2. Yūki Shōji w bazie IMDb (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Yūki Shōji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy