YWCA


YWCA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 sie 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ten plakat z 1915 roku, w tle pokazuje YWCA, gdzie kobiety pracujące podczas I wojny światowej mogły znaleźć nocleg

Young Women's Christian Association (ang. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Kobiet, nazwa skrócona: YWCA) – światowa organizacja kobieca założona w 1855 roku w Wielkiej Brytanii, zrzeszająca kobiety na całym świecie w duchu samopomocy i samoorganizacji kobiet w celu promocji ich zaangażowania społecznego, wzmacniania ich działalności przedsiębiorczej, promocji zdrowia i edukacji. Żeński odpowiednik YMCA.

Jest to najstarsza i największa światowa organizacja kobieca. Grupuje 25 mln kobiet i dziewcząt w 125 krajach, zorganizowanych w 100 afiliowanych, autonomicznych organizacjach YWCA. Światowy ruch YWCA składa się z 125 narodowych Stowarzyszeń YWCA, oraz tzw. Światowej YWCA - World YWCA z biurem w Genewie.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

YWCA jest organizacją ekumeniczną, działającą na rzecz kobiet poprzez: promocję ich zaangażowania społecznego i gospodarczego, promocję praw kobiet, działalność na rzecz ochrony zdrowia, zapobiegania i przeciwdziałania zakażeniom HIV, działania na rzecz promocji zrównoważonego rozwoju gospodarczego, promocję równouprawnienia kobiet i mężczyzn, organizowanie samopomocy kobiet w mniejszych miejscowościach na terenie krajów.

Organizacja włączyła się w działalność Globalnego Forum Chrześcijańskiego[1].

Polska YWCA | edytuj kod

Polska YWCA powstała dzięki zaangażowaniu środowisk Polonii Amerykańskiej, które od 1918 roku finansowały sanitarno-społeczne szkolenie ponad 200 młodych ochotniczek, tzw. Szarych Samarytanek, z których 30 przyjechało do pracy w niepodległej Polsce. Kształceniu, a następnie działalności Błękitnych Klubów patronowały Laura Turczynowicz i premierowa Helena Paderewska. Polska YWCA zarejestrowana została pod nazwą Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Kobiet 18 września 1922 roku. W latach 90. XX w. miało miejsce wznowienie działalności Polskiej YWCA po okresie zawieszenia działalności ze względów ideologicznych w okresie PRL.

Obecnie Polska YWCA posiada 6 kół terenowych: Białystok, Czeremcha, Hajnówka, Wrocław, Gliwice i Warszawa.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. A presentation to the 48th International Ecumenical Seminar Non-denominational and Trans-confessional Movements July 2-9, 2014 Strasbourg, France. www.strasbourginstitute.org. [dostęp 2016-10-27].
Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "YWCA" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy