Yao Wenyuan


Yao Wenyuan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yao Wenyuan (chiń. 姚文元; pinyin: Yáo Wényuán, wym. jɑ̌ʊ wə̌nɥǎn; ur. 1931, zm. 23 grudnia 2005) – chiński krytyk literacki i działacz partyjny, członek bandy czworga.

Karierę rozpoczął na początku lat 50. jako krytyk literacki i publicysta w Szanghaju. Zasłynął agresywnymi, pełnymi brutalnych epitetów atakami politycznymi, co ściągnęło na niego uwagę Zhang Chunqiao. W 1965 roku na zamówienie Jiang Qing napisał artykuł atakujący sztukę Wu Hana Dymisja Han Rui, uznawany za początek rewolucji kulturalnej.

W 1966 roku został członkiem Grupy ds. Rewolucji Kulturalnej, a na początku 1967 wiceprzewodniczącym Komitetu Rewolucyjnego w Szanghaju. Pełnił rolę głównego propagandzisty bandy czworga, nadzorując prasę i radio, zatwierdzając i samemu pisząc artykuły polityczne. Korzystając z protekcji Jiang Qing został w 1969 członkiem Biura Politycznego KPCh, a dwa lata później drugim sekretarzem KPCh w Szanghaju.

Aresztowany po śmierci Mao Zedonga w październiku 1976, w procesie bandy czworga w 1981 skazany na 20 lat więzienia. Jako jedyny z członków bandy czworga skorzystał z usług adwokata; na pytania sędziów odpowiadał bez sensu lub udawał, że ich nie rozumie.

Zwolniony 23 października 1996, zmarł 23 grudnia 2005 roku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Last surviving member of China's Gang of Four dies. www.abc.net.au. [dostęp 26 sierpnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-11)].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Yao Wenyuan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy