Yennefer z Vengerbergu


Yennefer z Vengerbergu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yennefer z Vengerbergu – postać fikcyjna, bohaterka cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Czarodziejka, ukochana Geralta oraz przyszywana matka Ciri. Postać Yennefer po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu Ostatnie życzenie. Występuje również w opowiadaniach Granica możliwości, Okruch lodu oraz Coś więcej, Coś się kończy, coś się zaczyna, a także we wszystkich tomach sagi o wiedźminie oraz w Sezonie burz.

W polskim filmie i serialu w roli Yennefer wystąpiła Grażyna Wolszczak. W serialu Netflixa, Wiedźmin, zagrała ją Anya Chalotra[1].

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Belleteyn (święto rozpoczynające lato) w 1173 roku wiedźmińskiego świata, prawdopodobnie w stolicy AedirnVengerbergu. Była kwarteronką (ćwierćelfką) ze strony matki.

W pierwszej bitwie na wzgórzu Sodden została oślepiona przez Fringillę Vigo; wkrótce potem, dzięki magii, odzyskała wzrok. Po bitwie została najmłodszą członkinią Rady Czarodziejów. W Czasie pogardy podczas zjazdu na Thanedd została niesłusznie oskarżona o zdradę stanu. Uwolniła ją Francesca Findabair, która użyła czaru kompresji zmieniając ją w jadeitową figurkę schowaną za dekoltem.

Opis postaci | edytuj kod

Yennefer ma czarne włosy i fiołkowe oczy. Na szyi nosi czarną aksamitkę z gwiazdą z obsydianu i brylantów. Ubiera się w czerń i biel. Używa perfum o zapachu bzu i agrestu.

Mimo że Yennefer prowadziła dość swobodne życie towarzyskie i miała wiele romansów, związek z Geraltem przetrwał próbę czasu.

Jak większość czarodziejek była bezpłodna; mimo jej usilnych starań magia nie mogła na to nic poradzić. Nie mogąc urodzić dziecka opiekowała się Ciri.

Przypisy | edytuj kod

  1. Patrick Shanley: Netflix's 'The Witcher' Finds Its Female Leads (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 12.10.2018].
Na podstawie artykułu: "Yennefer z Vengerbergu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy