Yoshifuru Akiyama


Yoshifuru Akiyama w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yoshifuru Akiyama (jap. 秋山 好古 Akiyama Yoshifuru, ur. 9 lutego 1859 w Matsuyamie, zm. 4 listopada 1930 tamże) − japoński wojskowy, generał Cesarskiej Armii Japońskiej, uczestnik wojny chińsko-japońskiej i rosyjsko-japońskiej. Starszy brat admirała Saneyuki Akiyamy.

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

Pochodził z ubogiej rodziny samurajskiej, z prowincji Ehime. Po ukończeniu akademii wojskowej w 1887 wyjechał kontynuować studia we Francji, gdzie zapoznał się z taktyką i strategią użycia kawalerii. Po powrocie do kraju wziął czynny udział w wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894−1895 i tłumieniu powstania „bokserów” na przełomie XIX i XX wieku. Awansowany do stopnia generała majora, dowodził 1. Brygadą Kawalerii w wojnie rosyjsko-japońskiej.

Po zakończeniu wojny współuczestniczył w rozwijaniu japońskiej jazdy, dowodząc między innymi 13. Dywizją i Dywizją Gwardii Cesarskiej. W 1916 został promowany do stopnia generała i mianowany dowódcą wojsk japońskich, stacjonujących w Korei. W 1920 został oficerem odpowiedzialnym za pion szkolenia Cesarskiej Armii Japońskiej. W stan spoczynku przeszedł w 1923. Powrócił w rodzinne strony, gdzie do śmierci w 1930 sprawował funkcję przełożonego szkoły średniej.

W kulturze popularnej | edytuj kod

Yoshifuru Akiyama był inspiracją dla postaci Dotta Pyxisa w mandze i anime pod tytułem Atak Tytanów (jap. 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin, ang. Attack on Titan) autorstwa Hajime Isayamy[1]. W 2013, po tym jak media odnalazły post na blogu autora mangi, w którym przyznał, że design postaci Dotta Pyxisa oparty został na postaci generała Akiyamy, wybuchł internetowy spór dotyczący samego generała, a także o politycznych odniesień do prawdziwego świata w mandze i anime, a na blogu Isayamy pojawiło się tysiące gróźb pod jego adresem[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Estella: Tysiąc gróźb śmierci pod adresem Hajime Isayamy, autora mangi „Shingeki no Kyojin” (pol.). Anime24.pl, 06 lipca 2013. [dostęp 10 maja 2015].

Bibliografia | edytuj kod

  • Rotem Kowner: Historical dictionary of the Russo-Japanese War. Oxford: Scarecrow Press, 2006. ISBN 978-0-8108-4927-3.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Yoshifuru Akiyama" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy